Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Lato to czas kiedy chętnie korzystamy z rowerów. Dla wielu jazda jednośladem to nie tylko forma spędzania wolnego czasu czy poruszania się po mieście, ale element stylu życia. Niestety to również czas kiedy uaktywniają się złodzieje, dlatego warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. 

Kradzieże jednośladów w sezonie rowerowym zdarzają się dość często. Zazwyczaj złodziej korzysta z nadarzającej się okazji. Dlatego warto pamiętać, aby nie pozostawiać niezabezpieczonych rowerów zwłaszcza pod sklepami, na klatkach schodowych czy w niezamkniętych składzikach. Dobre zabezpieczenie może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko kradzieży.

Jak zatem ustrzec się przed złodziejem? Oto kilka podstawowych sposobów:

·         Zachowaj dowód zakupu, zrób zdjęcia, spisz specyfikację roweru, a jeżeli posiada wybity numer, koniecznie go zanotuj. Pomocne może okazać się także oznakowanie jednośladu w sposób sobie wiadomy. W przypadku kradzieży ułatwi to identyfikację i potwierdzenie, że odnaleziony sprzęt to twoja własność.

·         Stosuj solidne zapięcia rowerowe i blokady na koła.

·         Ważne, gdzie zostawiasz rower i do czego go przypinasz. Lepiej jest zostawić rower w uczęszczanym miejscu, objętym monitoringiem, a po zmierzchu dobrze oświetlonym. Pamiętaj, że solidne zapięcie rowerowe zadziała tylko wówczas, gdy przypniesz je do czegoś trwale przymocowanego, np. stojaka czy ogrodzenia. Przypinaj jednoślad przede wszystkim za ramę, a jeżeli to jest możliwe, również za któreś z kół.

·         Rowery najczęściej są kradzione z klatek schodowych, piwnic i podwórek, czyli z miejsc, które wydają nam się bezpieczne. Dlatego nie stwarzaj okazji, które mogą wykorzystać złodzieje. Nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru. Pamiętaj też o dokładnym zamykaniu komórki, garażu i pomieszczeń gospodarczych.

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

One thought on “Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony