Jarmarki bożonarodzeniowe magia świat czy komercjalizacja? Czy warto organizować jarmarki bożonarodzeniowe w mniejszych miejscowościach?

1 grudnia, skrzypiący pod stopami śnieg to tylko i pojawiające się w witrynach świąteczne dekoracje nastrajają świątecznie. Wiele osób oczekiwania na świąteczny czas umila sobie na różne sposoby. Tradycyjne roraty, zyskujące na popularności kalendarze adwentowe, dekoracje świąteczne miejsc pracy i domów, pomysłowe wińce czy specjalne playlisty i jedzenie, a także vlogmasy. Dodatkowym atutem bożonarodzeniowego czasu są również jarmarki bożonarodzeniowe.

Idea jarmarków bożonarodzeniowych narodziła się po prawej stronie Odry. Przed wiekami rzemieślnicy, rzeźnicy i inni producenci zaczęli w grudniu przed nadejściem zimy sprzedawać produkty żywnościowe, zabawki dla dzieci. Pierwszy, udokumentowany w źródłach pisanych jarmark odbył się w XIV wieku w Monachium, jak stara jest sama tradycja trudno powiedzieć. Najprawdopodobniej to w Austrii odbywały się one wcześniej, a wzrostowi popularności z pewnością sprzyjał rozwój targowisk i handlu. To właśnie należy uznać za początek dzisiejszych nieco bardziej komercyjnych jarmarków bożonarodzeniowych.

Obecnie jarmarki świąteczne są bardzo popularne, a ich specyfika się różni. Bez wątpienia jest co podziwiać. Można tam znaleźć prace zarówno lokalnych artystów, jak i tych czerpiących z innych kultur. Obecnie jarmarki odbywają się w weekendy, konkretne dni lub otwierane są na tygodnie. Okres ich trwania często związany jest z lokalizacją te większe i bardziej popularne odbywają się w grudniu i trwają często jeszcze w styczniu. Wejście na jarmark to wejście w sam środek świątecznego klimatu. Część jarmarków jest jednak obiletowana i aby zobaczyć ekspozycję trzeba zakupić wejściówkę.

Jarmarki to nie tylko okazja do zobaczenia rękodzieła – wyjątkowych i oryginalnych  przedmiotów wyrabianych przez rzemieślników z metalu, szkła, drewna, metalu, skóry czy pięknych ozdób świątecznych, ciepłych czapek i szalików. Dodatkowym aspektem jest grzane wino, smaczne jedzenie i produkty regionalne. Można nie tylko skosztować lokalnych specjałów, ale także zakupić domowe dżemy, konfitury, miód, chleb, sery, wędliny i inne przetwory. Dodatkowym aspektem jest skrzypiący pod stopami śnieg i migoczące światełka choinkowe tworzące klimat.

Obecnie jarmarki odbywają się nie tylko w dużych miastach i za granicą, ale również w małych miejscach, niemal w każdej miejscowości podejmowane są działania w celu przygotowania konkretnych miejsc i wydarzeń lokalnie.


Większość osób odwiedzających jarmarki bożonarodzeniowe napawa się widokiem i cieszy atmosferą. Magia świat rozpościera się już nad jarmarcznymi straganami i sprawia, że uczestnicy już podczas spacerów miedzy straganami cieszą się nadchodzącymi świętami. Jarmarki to okazja nie tylko do nacieszenia się atmosferą ale również zakupów.

pixaby.com

Czy klimatyczne jarmarki bożonarodzeniowe to okazja do poczucia świątecznego klimatu i spędzenia czasu w bajkowej atmosferze, czy tylko komercjalizacja świąt?

Czy organizacja jarmarków w małych miejscowościach ma sens?

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIODodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony