Jest decyzja wojewody – będą budować obwodnicę Chełmca

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli obwodnicy Chełmca, w ciągu drogi krajowej nr 28. Już w najbliższy piątek (6 sierpnia) otwarte będą oferty w ogłoszonym przetargu. Stosowny dokument włodarz Małopolski przekazał przedstawicielom GDDKiA w Chełmcu.

– W ostatnim czasie płynie na Sądecczyznę wiele pozytywnych wiadomości – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. – Dzisiaj przekazujemy kluczowy dokument, który już za kilkanaście tygodni spowoduje, że tutaj, w tym miejscu pojawi się ciężki sprzęt budowlany. Rozpocznie się budowa tak ważnej dla regionu drogi, która połączy dwie „krajówki” 75 z 28. Ten odcinek, 1,5 km, który ma powstać, nie jest długi, ale niezwykle potrzebny, oczekiwany przez mieszkańców, o standardzie drogi przyśpieszonej. Połowa pracy przy tej inwestycji, czyli procedury, został już wykonany. Już w najbliższy piątek nastąpi otwarcie ofert na budowę tej drogi. Z pewnością te 1500 m pozwoli na szybsze, bezpieczne i dogodne połączenie z Limanową i Podhalem. Mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu nastąpi wyłonienie firmy, która będzie realizować tę inwestycję. Przed nami jeszcze, inwestorem wykup terenu i zapłacenie odszkodowań. Liczymy, że to przebiegnie bardzo sprawnie. To, że ten odcinek drogi powstanie, to duża zasługa nowosądeckich parlamentarzystów. Prace budowlane są zaplanowane na 2022 i 2023 rok.

– Tak się słkada, że ja mieszkam tu niedaleko, w Rdziostowie i do Nowego Sącza dojeżdżam codziennie. – dodał poseł RP Jan Duda – Mamy obwodnicę północną, obwodnicę zachodnią i został ten niewielki odcinek, który połączy obie. Jak to jest ważna inwestycja wiedzą, ci którzy muszą się z tej części regionu dojechać do Nowego Sącza, jak to jest uciążliwe. Dobrze się stało, że po tylu latach jesteśmy blisko finału, a wiem, że decyzja środowiskowa, też jest już wydana. Teraz wszyscy czekamy na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu i budowę.

– Na początku tej kadencji powołaliśmy w parlamencie zespół, którego zadaniem jest rozwiązywanie problemów komunikacyjnych w Małopolsce, a przede wszystkim na Sądecczyźnie. – mówi poseł RP Arkadiusz Mularczyk – Cieszę się, że w końcu po tylu latach udało się uzyskać niezbędną dokumentację. To bardzo ważny odcinek, od Tarnowskiej przez ronda JP II, most im. Marii i Lecha Kaczyńskich, ronda ks. Kumora do ronda siostry Lorek, da możliwość komunikacji bezpośredniej z Ziemią Limanowską, a w drugą stronę do Szczawnicy i Zakopanego. Otwarcie tej drogi spowoduje, że znikną korki, niezwykle uciążliwe dla wszystkich. Dziękuję wojewodzie za sprawne przeprowadzenie wszelkich procedur.

– Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie realizuje program budowy dróg w Małopolsce. Spotkaliśmy się tutaj w Chełmcu by poinformować o bliskiej realizacji tej inwestycji. A dzieje się tak dlatego, że współpraca z Urzędem Wojewódzkim w Krakowie jest bardzo skuteczna. Poza tą budową są jeszcze trzy do realizacji, to obwodnica Zabierzowa, Oświęcimia oraz w niedalekiej przyszłości Brzeska. – dodał zastępca GDDKiA w Krakowie Robert Jakubiak.

Droga będzie kosztować ok. 60 mln zł, ma powstać do jesieni 2023 roku. Zadanie zostało ujęte w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony