Język rosyjski wciąż mało popularny w Polsce?

Reportaż Anny Pych

Nazywam się Ewa Haarczaana KOWALSKA. Urodziłam się i wychowałam się w Jakucku, w północno – wschodniej Syberii. Z pochodzenia jestem na połowę Polką i na połowę Jakutką. Dzięki staraniom swoich rodziców z dzieciństwa jestem otoczona trzema językami jednocześnie i teraz mówię swobodnie w trzech językach – po jakucku, po polsku i po rosyjsku. Od 2019 roku na stałe przeprowadziłam się do Polski, skąd pochodzi mój ojciec.

Język rosyjski wciąż jest mało popularny w Polsce, czy ta tendencja kiedyś się zmieni?

Taka opinia o rosyjskim nie jest dla mnie obca. Pamiętam jak mój Tata opowiadał, że uczył się rosyjskiego w latach 80-tych, będąc uczniem liceum w Polsce. I że ta wiedza później mu się przydała kiedy pojechał do Rosji i posługuje się nim aż do dzisiaj. Według mnie warto uczyć się rosyjskiego. Jest to jednak język komunikacji nie tylko największego kraju na świecie, ale i wielu państw byłego Związku Radzieckiego. Słyszałam, że pewna część Polaków jest zafascynowana właśnie tymi krajami, a z tego c co wiem nie wszędzie w tych krajach można się porozumieć z mieszkańcami po angielsku. Zdaję sobie sprawę, że rosyjski może być dosyć trudny do opanowania – jest sporo wyjątków, mogą być kłopoty z powodu akcentu, ale to się opłaca. Nie trzeba też zapominać, że polski i rosyjski są do siebie bardzo podobne. Jeśli chodzi o zmianę tendencji, jedynie co mogę powiedzieć, to trzeba znać język swoich sąsiadów, nawet bez względu na historię. Wiele zależy też od samych ludzi czy chcą poszerzać swoją wiedzę czy nie. Całe szczęście, że teraz żyjemy w świecie, gdzie możemy bez żadnych kłopotów znaleźć materiał do nauki języków obcych. I ze swojego doświadczenia chciałabym dodać, że nie trzeba unikać rosyjskiego – nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać w życiu, a znając go można odkryć dla siebie zupełnie inny świat.

Czy warto uczyć się rosyjskiego?

Jak już mówiłam wcześniej, to oczywiście warto się go uczyć, jak każdy inny język. Jak rosyjskojęzyczna osoba usłyszy, że mówicie w tym języku, to bardzo się ucieszy, będziecie naprawdę szanowani.  Po pierwsze, będzie mniej napięcia między wami, a po drugie bardzo dużo się dowiecie. Przyznam, że nawet w Polsce znajomość rosyjskiego mi się przydaje na co dzień – jak nie mogę znaleźć znaczenie pewnego hasła po polsku, to mogę je znaleźć po rosyjsku bez żadnych kłopotów. Zauważyłam też, że w większości przypadków jest dosyć trudno znaleźć filmy dobrej jakości na polskich portalach. A ja znając rosyjski w ciągu kilku minut mogę znaleźć jakikolwiek film na rosyjskich stronach.

Chciałabym też podkreślić, że znając rosyjski, można mieć wielki dostęp do wiedzy wielu różnych kultur na terytorium Rosji i nie tylko.

Jak przekonać młodych zdolnych ludzi, że warto uczyć się języków obcych?   

Jest wiele powodów, by uczyć się języków obcych, ale przede wszystkim to możliwość znalezienia dobrej pracy oraz poszerzenie swojego światopoglądu. Dla pracodawcy osoba znająca języki obce będzie wartościowym pracownikiem.

W tej chwili najbardziej popularnym językiem na świecie jest angielski, ale myślę, że oprócz niego trzeba się uczyć chińskiego, arabskiego, rosyjskiego, koreańskiego oraz francuskiego czy hiszpańskiego. Ze względu na swoje terytoria i wpływ na świecie te języki w niedalekiej przyszłości będą wiele warte.

W jaki sposób zmotywowałabym młodych ludzi do nauki języków?

Jako absolwentka studiów wyższych wydziału języków obcych i osoba która ma 3 języki ojczyste w głowie, to mogłabym powiedzieć, że języki obce są dostępem do ogromnej wiedzy, do wielkich możliwości i niezapomnianych podróży. Ucząc się jakiegokolwiek języka poznaje się nie tylko sam język, ale i kulturę, tradycje oraz obyczaje narodu. A podróżując można poznać kraj, który nie jest pokazany w przewodnikach. Dla mnie to było zawsze czymś fascynującym. Chcę też wspomnieć słowa Johanna Wolfganga Goethe, które są najlepszą odpowiedzią na to pytanie: Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”.

Często  spotykamy się ze sformułowaniem, że język rosyjski nie jest potrzebny i że nie przyda się w życiu.

Według mnie to nie jest poprawne myślenie. Rosyjski jak i każdy inny ma pełne prawo na to, żeby się go uczyć. Jak wcześniej wspominałam, polski i rosyjski są bardzo podobne do siebie, mają wiele podobnych słów, są z tej samej grupy językowej.

Zawsze trzeba mieć otwarty umysł w stosunku do tego języka. Nawet niewielkie podstawy rosyjskiego mogą się przydać w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach życiowych.

Dziękujemy za wywiad i swoje przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony