Kolarka z Żegiestowa – Agnieszka Skalniak – Sójka – jedzie na IO do Paryża

Z PZKol. nadeszła bardzo miła informacja. Do kadry kolarek szosowych, która pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża, została włączona sądeczanka Agnieszka Skalniak – Sójka, rodem z Żegiestowa.

Do tej pory w IO Sądecczyznę reprezentowali od wielu lat jedynie kajakarze górscy ( w tym roku będzie to Klaudia Zwolińska i Grzegorz Hedwig – obej KS Start Nowy Sącz). Teraz do tego grona dołączyła Agnieszka Skalniak – Sójka.

Warto wiedzieć!

Agnieszka Skalniak-Sójka ur. 22 kwietnia 1997 w Krynicy. Medalistka mistrzostw świata i Europy w kategorii juniorek.

Sportową karierę rozpoczęła w 2012 roku w klubie Tramwajarz Łódź. W swoim pierwszym sezonie startów w kategorii juniorek zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2014. Została zawodniczką klubu Néstle Fitness Cycling. Rok później zdobyła złoty medal w rywalizacji juniorek w jeździe indywidualnej na czas, a wyścigu juniorek ze startu wspólnego ukończyła na 15. miejscu. W 2015 roku ponownie zdobyła również brązowy medal mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego w tej kategorii wiekowej, a w jeździe indywidualnej na czas juniorek podczas tej samej imprezy zajęła 9. pozycję.

W październiku 2016 roku podpisała kontrakt z grupą Astana Women’s Team. Później trafiła do Experza – Footlogix, CCC-Liv, MAT Atom Deweloper Wrocław. W sezonie 2023 dołączyła do zespołu Canyon SRAM Racing, gdzie jest do dzisiaj.

Dwukrotna Mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas elity. W 2023 na Mistrzostwach Świata w Glasgow, zajęła siódme miejsce w jeździe indywidualnej na czas, jest to najwyższa lokata w historii polskiego, kobiecego kolarstwa. W wyścigu ze startu wspólnego zajęła 14 miejsce. (Wiki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony