Kolejne terminy luzowania obostrzeń

Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski wspomniał o stabilizacji sytuacji epidemicznej w Polsce. Spadku liczba zachorowań i zajętości łóżek covidowych. – Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – powiedział Adam Niedzielski.

Co się zmieni?

Od 6 czerwca przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania (zamkniętych do tej pory) sal zabaw dla dzieci. Limit – 1 osoba na 15m2.

Przywrócona zostanie możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji oraz wystaw. Limit – 1 osoba na 15m2.

Zwiększona zostaje liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych z 50 na 150 osób.

Do każdego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione; jeśli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony m.in. w limitach hotelowych czy konferencyjnych!

Jakie zmiany wprowadzono do tej pory?

15 maja – zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązuje natomiast nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. 

21 maja – zostały otwarte kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury przy maks. 50-proc. obłożeniu. Otwarto również lokale gastronomiczne na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami.

28 maja – możliwe jest prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Imprezy okolicznościowe w lokalu – m.in wesela i komunie mogą odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19.

28 maja – otwarte zostały kryte obiekty sportowe i baseny. Mogą one prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, obowiązuje limit do 250 osób.

Wczoraj ( 1 czerwca ) natomiast została ogłoszona decyzja o rozpoczęciu szczepień dla dzieci 12+.

Szczepienie młodzieży w wieku od 12 do 15 lat ma rozpocząć się 7 czerwca i odbywać będzie się w dostępnych punktach działających w ramach Narodowego Programu Szczepień. Póki co nie ruszą natomiast szczepienia uczniów w szkołach. Mają one ruszyć od września.

Dodano również, że nadal toczą się badania względem szczepienia dzieci w wieku 7-12 lat. – Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jeżeli okażą się pozytywne, to my również będziemy, w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze, podejmowali decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych – powiedział minister Michał Dworczyk

źródło: KPRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony