Koncert finałowy Ady Sari

Kolejny dzień, piątek, XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu był finałem kilkudniowych zmagań młodych artystów. Na scenie wystąpiło 13 śpiewaków (8 kobiet i 5 mężczyzn), w tym 11 Polaków i po jednej artystce z Gruzji i Ukrainy.

O laury w finale Konkursu walczyli: Justyna BLUJ – sopran, Polska; Ketevan CHUNTISHVILI – sopran, Gruzja; Olga DYADIV – sopran, Ukraina; Zuzanna NALEWAJEK – mezzosopran, Polska; Stanisław NAPIERAŁA – tenor, Polska; Maria POLAŃSKA –mezzosopran, Polska; David ROY – baryton, Polska; Maksymilian SKIBA – baryton, Polska; Karol SKWARA – bas, Polska; Dominika STEFAŃSKA – mezzosopran, Polska; Jakub SZMIDT – bas, Polska; Andżelika WIŚNIEWSKA – mezzosopran, Polska; Sylwia ZIÓŁKOWSKA, sopran, Polska.

Narady jury trwała wyjątkowo długo, bo dopiero przed północą ogłoszono werdykt:

Ketevan Chuntishvili, sopran z Gruzji, absolwentka Wydziału Dramatu i Mediów Uniwersytetu Muzycznego w Hanowerze, w klasie Marka Rzepki, otrzymała II nagrodę (15 tys. zł) w kategorii głosów żeńskich na XIX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Ponadto artystka ta dostała nagrodę (2 tys. zł) za najlepsze wykonanie utworu Mozarta. W kategorii głosów męskich II nagrodę (15 tys. zł) otrzymał David Roy, baryton z Polski, absolwent studiów licencjackich na kierunku wokalistyka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie Adama Zdunikowskiego. Pierwszych nagród zarówno w kategorii żeńskiej jak i męskiej – nie przyznano.

Emocje były ogromne, ale młodzi artyście pokazali, że nie bez powodu znaleźli się w finale. Na publiczności największe wrażenie wywarła Gruzinka Ketevan CHUNTISHVILI – sopran. Otrzymała największe brawa.

Przed koncertem finałowy jury przyznało pierwsze nagrody. I tak za najlepsze wykonanie pieśni nagrodę otrzymała Zoya PETROVA – sopran, Rosja (za pieśni Rachmaninowa). Najlepsze wykonanie utworu kompozytora urodzonego po 1 stycznia 1950 roku nagroda trafiła do Michała JANICKIEGO, barytona (za utwór „Lament Adama” Marcina Piotra Łopackiego do słów Michała Janickiego).

W sobotę odbędzie się wręczenie nagród i wyróżnień oraz koncert laureatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony