Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu zostało uhonorowane certyfikatem „Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły” już po raz trzeci. Do tego znalazło się ono na mapie ogólnopolskich placówek, które podejmują ambitne wyzwania edukacyjne umożliwiające uczniom odkrywanie pasji i twórcze doskonalenie kompetencji XXI wieku.
Do ogólnopolskiego konkursu starosądeckie liceum zakwalifikowało się z powodu realizowanego projektu młodej grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Jej opiekunem jest nauczycielka Aneta Mamala.
– Młodzież rozpoczęła działania we wrześniu 2021 roku, a już może się pochwalić wieloma sukcesami: ukończyli kurs pierwszej pomocy, zdobyli certyfikat Społecznego Instruktora Młodzieżowego, koordynowali akcję zbiórki pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz współorganizowali akcję oddawania krwi na Rynku i Sądecką Galę Krwiodawców – mówi Aneta Mamala. – W szkole działa też bardzo aktywnie Szkolne Koło Wolontariatu, które udziela się na wielu płaszczyznach. Takie inicjatywy z pewnością uczą młodzież empatii i współdziałania.
Prace Szkolnego Koła Wolontariatu koordynują: Teresa Szewczyk i Małgorzata Jawor.
Certyfikat „Dobrze zaprojektowanej Szkoły” stanowi wyjątkową nagrodę dla szkoły, która inicjuje ambitne wyzwania edukacyjne oraz umożliwia twórcze doskonalenie kompetencji XXI wieku.
– Przyznany tytuł stanowi potwierdzenie, że nasza placówka podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny, jest otwarta na uczniowskie inicjatywy, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, wprowadza niestandardowe formy nauki motywując uczniów do większej aktywności oraz jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej – dodaje Krzysztof Szewczyk, dyrektor starosądeckiego LO.
Honorowy patronat na konkursem sprawuje Minister Edukacji Narodowej, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Ministerstwo Cyfryzacji.