“Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać” – Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dziś (3 marca) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy!

fot. Dariusz Sankowski źródło: Pixabay

Ustanowiony został on w 1984 roku przez Pen Club (międzynarodowa organizacja pisarzy założona w 1922 roku w Londynie). Najważniejszymi celami tego wyjątkowego dnia są promocja literatury, obrona wolności słowa, a także rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

Słowa Denisa Diderot “Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.”
są według mnie jednymi z najtrafniejszych i najcenniejszych myśli mówiących o czytelnictwie. Gdy czytamy nasze szare komórki pracują na najwyższych obrotach i zmuszają nasz mózg do wysiłku. Co prawda dzięki czytaniu nie zawsze staniemy się mądrzejsi, zdarzy się bowiem, że przyjdzie nam przeczytać kompletne bzdury, niemal wyssane z palca. Ale możemy stać się za to bogatsi o nowe przemyślenia i fantazje, a dostarczą nam ich przede wszystkim książki.

Zastanówmy się kim jest tak właściwie pisarz. Kiedyś znalazłam bardzo ciekawy cytat Margaret Chittenden i postanowiłam go sobie zapisać …

„Wiele osób słyszy głosy, gdy nikogo nie ma. Niektórzy nazywani są szaleńcami i zamyka się ich w pokojach, gdzie przez cały dzień wpatrują się w ściany. Inni nazywani są pisarzami i robią prawie to samo.”

Czy pisarza można więc określić mianem szaleńca?

Ciekawe słowa wypowiedział też Stephen King

„Amatorzy siedzą i czekają na inspiracje, pozostali z nas, wstają i biorą się do roboty.”

Czy każdy więc może zostać pisarzem? Ciężko orzec. Jest to jednak praca pełna wyrzeczeń i ogromnego samozaparcia.

W dniu dzisiejszym, aby symbolicznie podziękować pisarzom – szczególnie tym najbardziej przez nas ulubionym – spędźmy chociaż kilka chwil z historią przez nich stworzoną, albo kupmy lub wypożyczmy książkę po którą zawsze chcieliśmy sięgnąć. Bo jak inaczej okazać Im swoją wdzięczność niż czytając?

Wszystkim autorom dzieł pisanych życzymy nieskończonej masy pomysłów oraz ich rychłej realizacji! A tym, których już między nami nie ma wypowiedzmy chociaż słowo “dziękuję”.

Dziękujemy Wam wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony