Małopolska: ponad połowa bonów aktywowana

W Małopolsce rodzice aktywowali przeszło 226 tys. bonów na 388 tys. przygotowanych w regionie. Na realizację płatności jest czas do 31 marca 2022 r., bo wtedy mija ważność bonów.

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik ZUS
w województwie małopolskim, fot. arch. SN

Wartość aktywowanych bonów w województwie to niemal 124,5 mln złotych, a suma płatności nimi osiągnęła wysokość 90,5 mln złotych. Na 226 tys. aktywnych bonów małopolscy rodzice całkowicie wykorzystali 75 tys. z nich. W regionie łączna wartość przygotowanych bonów turystycznych sięga 206,3 mln złotych.

W całym kraju z bonów skorzystali rodzice i opiekunowie ponad 3,5 mln dzieci. Dotychczas 2,5 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,2 mld złotych. Łączna wartość już zrealizowanych płatności wynosi 1 mld złotych.

Polski Bon Turystyczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest przyznawany na podstawie danych, które przekazują jednostki wypłacające świadczenie Rodzina 500 plus. Uprawnieni rodzice znajdą go w zakładce “Ogólny”. Tam w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę “Polski Bon Turystyczny”, a następnie “Mój bon”.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Do tej pory zgłosiło się ich ponad 27 tysięcy.

Żeby przystąpić do programu trzeba wypełnić “Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”, które jest na PUE ZUS.

Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. Dlatego apel do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.

źródło/grafika.: ZUS, fot.: pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony