Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ światową stolicą muzyki

Niby wieczór jak każdy inny. Każdy gdzieś się spieszył, gdzieś podążał… Ale w jednym z miejsc w Nowym Sączu czas się na chwilę zatrzymał…

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ już po raz XIX zamieniło się w światową stolicę muzyki, a to za sprawą niesamowitego Koncertu Laureatów Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Wspaniale było patrzeć na uśmiech na twarzach uczestników, ale i na pełną widownię zasiadającą w sali im. Lucjana Lipińskiego, która nie szczędziła oklasków.

Ten niezwykły wieczór należał do zdobywców drugich nagród w konkursie (przypomnijmy, że pierwszych nagród nie przyznano) Ketevan Chuntishvili, sopranistki z Gruzji i Davida Roy’a, barytona z Polski. Na scenie pojawili się również laureaci trzecich miejsc Maria Polańska (mezzosopran, Polska), Andżelika Wiśniewska (mezzosopran, Polska), Stanisław Napierała (tenor, Polska) i Jakub Szmidt (bas, Polska) oraz Zoya Petrova (sopran, Rosja), która otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni. W tym roku wyjątkowo laureaci wystąpili przy akompaniamencie pianistów, a nie orkiestry, gdyż uniemożliwiła to pandemia. Do pianina zasiedli: Anna Marchwińska, Dominika Peszko oraz Aleksander Teliga. Dominika Peszko została wyróżniona przez jury nagrodą najlepszego pianisty.

Podziękowaniom, wzruszeniom i oklaskom nie było końca. Uroczysty koncert rozpoczął się od wręczenia nagród, a także zaproszeń laureatów na koncerty. Całe to wydarzenie nie odbyłoby się bez ludzi, którzy przy nim pracują i pracowali przez wiele lat oraz tych którzy pomagali w jego promocji. Głos zabrali m.in. Małgorzata Walewska, dyrektor artystyczna konkursu, Tadeusz Deszkiewicz, doradca do spraw kultury Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM oraz Andrzej Zarych, dyrektor MCK SOKÓŁ. Na widowni nie zabrakło ojca tego Festiwalu, byłego dyrektora SOKOŁA Antoniego Malczaka wraz z małżonką.

W Nowym Sączu pojawił się również wieloletni członek jury konkursu Profesor Ryszard Karczykowski. Był to bardzo piękny i wzruszający moment. Profesor przyjechał, aby obejrzeć koncert młodych śpiewaków, ale nieoczekiwanie został zaproszony na scenę. We wrześniu minęło bowiem 60 lat jego działalności scenicznej. Były kwiaty i wyjątkowa niespodzianka, list gratulacyjny od Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który odczytał Tadeusz Deszkiewicz.

XIX MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI WOKALNEJ IM. ADY SARI zakończył się wzniosłym i pięknym akcentem. Muzyka i śpiew młodych artystów napełniła dusze serca zebranych gości, aby towarzyszyć im jeszcze przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony