Mamy do czynienia ze znacznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem

– Porównując miesiąc do miesiąca, jest duży wzrost pacjentów z Covid. Optymistyczne jest to, że często pacjenci nie trafiają do szpitala z powodu Covid, ale w ramach przygotowania do innego zabiegu okazuje się, że poza podstawową chorobą, pacjent ma też Covid-19. Niestety trzeba się przygotować na wzrost zakażeń w szpitalach i wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych z Covid-19 – tłumaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który był „Gościem poranka” w Radio Kraków.

Łukasz Kmita zaznaczył, że aktualnie mamy do czynienia z innym typem koronawirusa SARS-CoV-2, zakażenia mają być mniej groźne, a to jest skutek szczepień. W krakowskich szpitalach ilość hospitalizowanych jest stabilna. Jednak według prognoz będzie następował wzrost zakażeń. Wojewoda zachęcił też do przestrzegania zaleceń sanitarnych.

– Każdy z nas powinien uważać i wdrożyć procedury bezpieczeństwa. Zachęcam do korzystania z maseczek w komunikacji miejskiej. W najbliższych 3-4 tygodniach dezynfekcja, dystans i maseczki powinny nam towarzyszyć – podkreślał wojewoda Łukasz Kmita.
Rozmawiano także o stanie zdrowia żołnierzy z Ukrainy, którzy w ubiegłym tygodniu zostali przywiezieni specjalnym pociągiem do Małopolski.

– To osoby w wieku od 29 do 45 lat, które mają różne rany postrzałowe. Ich stan zdrowia jest stabilny. Nie jest to stan zagrożenia życia. W wielu przypadkach będą trudne rehabilitacje. Te działania podejmujemy z dyrektorami szpitali. Dziękuję im. Rozlokowaliśmy pacjentów tak, żeby pacjenci z Polski, którzy mieli plany operacji lub zabiegów, nie byli poszkodowani. Dlatego liczba żołnierzy nie jest duża 
– mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Podczas rozmowy nie mogło zabraknąć tematu wydania decyzji zrid dla budowy obwodnicy Zabierzowa.

– W budżecie państwa zostały zapisane wielkie środki na tę inwestycję. To prawie 900 milionów złotych i budżet państwa ma zapisane środki na to zadanie. (…) To będzie obwodnica o długości ponad 10 kilometrów. Zacznie się ona na wysokości węzła w Modlnicy i ominie Zabierzów od strony północnej. Powinniśmy tą drogą przejechać za około 3 lata. Drogą krajową numer 79 przejeżdża dziennie około 20 tysięcy pojazdów. To kluczowa kwestia dla Małopolski – zakończył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://bit.ly/3OWWwuC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony