“Media Bez Wyboru” – No I Co Tu Dzisiaj Oglądać?

Ci, którzy muszą pozostać w domach na brak zajęcia zapewne nie narzekają. Spadło tyle śniegu, że trzeba odgarniać a dzieci mogą się wyszaleć na sankach. W chwili odpoczynku zawsze można włączyć telewizor, ale co dziś oglądać? Większość niezależnych mediów protestuje w sprawie pomysłu Ministerstwa Finansów dotyczącego Podatku Solidarnościowego od Reklamy. W stacjach takich jak Polsat, TVN, TV Puls, Eska TV czy TTV od rana nie zobaczyliśmy nic prócz komunikatu: “Tu Miał Być Twój Ulubiony Program”. Młodsza widownia może jednak być zadowolona, gdyż PULS 2 nadaje codzienny program dla dzieci bez zmian.

Pod hasłem “Media Bez Wyboru” popularne stacje telewizyjne, radiowe i niektóre portale internetowe zrzeszają się dzisiaj, tj. 10.02.2021 we wspólnej sprawie, a niektórzy nie przebierają w słowach nazywając pomysł Ministerstwa “haraczem”.

Podatek miałby na celu zasilenie Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów co oznacza, że media musiałyby podzielić się wpływami dochodów z reklam.

Podatek, na szczęście, nie będzie miał zastosowania dla lokalnych mediów!

Poniżej prezentujemy proponowane składki podatku

Telewizje, radia, kina i firmy plakatowe

  • Za przychody reklamowe od 0 do 1 mln zł – 0%
  • Za przychody reklamowe od 1 do 50 mln zł – 7,5%
  • Za przychody reklamowe powyżej 50 mln zł- 10%

Do tego jeżeli reklamowane będą tak zwane “towary kwalifikowane” (czyli produkty lecznicze, suplementy diety, wyroby medyczne, napoje słodzące) to stawki podatku wyniosą 10% i 15%

Prasa

  • Za przychody reklamowe od 0 do 15 mln zł – 0%
  • Za przychody reklamowe od 15 do 30 mln zł – 2%
  • Za przychody reklamowe powyżej 30 mln – 6%

Do tego jeżeli reklamowane będą tak zwane “towary kwalifikowane” to stawki podatku wyniosą 4% i 12%

Portale internetowe

Gdy spełniać będą następujące warunki

  • ich przychody przekroczyły w roku obrotowym równowartość 750 mln euro;
  • ich przychody z tytułu świadczenia na terytorium RP usług reklamy internetowej, przekroczyły w roku obrotowym równowartość 5 mln euro Podatek dla tego obszaru ma wynosić 5%

Jak Państwo zapatrują się na tego rodzaju pomysł?

Zapraszamy do dyskusji.

źródło: RMFFM, TVP Info

Komentarze do ““Media Bez Wyboru” – No I Co Tu Dzisiaj Oglądać?

  1. Polska przez tyle lat walczyła o wolność słowa i wolne media. Nigdy nie komentuje polityki. Media to biznes i chcą zarabiać. Podatek od reklamy! Media dzięki reklama zarabiają. Dobrze nazwane to jest „haracz” !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony