Między nami – Rytrzokami, czyli film o kulturze, tradycji i muzyce

Prezentujemy kolejny wspaniały film autorstwa Stowarzyszenia Dla Sądeckiej Ziemi, który poświęcony jest zespołowi regionalnemu Rytrzoki.

Rytrzoki to zespół ludowy, który powstał dziesięć lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrektor Szkoły Podstawowej w Rytrze (Wiesławy Pawlik). W ciągu tych dziesięciu lat młodsi i starsi muzykanci mają na swoim koncie sporo koncertów i sukcesów – tych mniejszych i większych.

Aktualnie w rozwój młodzieży i samego zespołu włączonych jest kilku opiekunów grupy, którzy uczą dzieci nie tylko tańca, ale także śpiewu i gry na instrumentach. Zajęcia z zespołem prowadzą wspólnie: mgr Renata Dudczak – akompaniuje i uczy śpiewu, mgr Czesława Ryżak prowadzi zajęcia ruchowe i zajęcia z tańca oraz Piotr Kulig, etnograf i muzyk. – W filmie, na który otrzymaliśmy dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu wzięli udział członkowie zespołu i ich opiekunowie. Opowiedzieli oni o swoich początkach, o muzyce, którą kochają, a także o tradycji którą kultywują i tym, czy warto próbować swoich sił w zespole regionalnym – mówi Aneta Hasior-Mordarska ze stowarzyszenia.

Film nagrywany był zarówno podczas koncertu zespołu (zagrany jesienią na Zamku w Rytrze), jak i w czasie odbywających się prób. Mowa w nim nie tylko o tańcu, ale też o tradycji – Stroje zespołu są jakby nawiązaniem do poprzedniego zespołu, który działał do mniej więcej końca lat siedemdziesiątych, a nazywał się Roztoczanka – wyjaśnia w filmie Piotr Kulig. – Ten zespół nosił stroje z przełomu XIX i XX wieku, czyli np. mężczyźni w całości ubrani na biało. Mieli długie białe gurmany, białe portki – opowiada Piotr Kulig.

Film „Między nami – Rytrzokami” ma za zadanie przybliżyć zespół folklorystyczny, który w ubiegłym roku obchodził swoje 10-lecie.

Projekt realizowany jest w ramach konkursu Kulturalne Sądeckie, przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

źródło/video/fot.: Stowarzyszenie Dla Sądeckiej Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony