Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Źródło: gov.pl

Dziś, to jest 27 stycznia, przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To własnie 27 stycznia 1945 roku wyzwolono obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, a dzień ten Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dniem pamięci ofiar.

Z powodu pandemii większość uroczystości została przeniesiona do internetu i będzie można obejrzeć je on-line. Jak czytamy na stronie https://www.gov.pl/ “Będą to m.in. spotkania ze świadkami historii, seminaria, dyskusje, spektakle i występy artystyczne, okolicznościowe pieśni oraz modlitwy. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne dotyczące zagłady Żydów. Zachęcamy uczniów, studentów, nauczycieli i pracowników naukowych do upamiętnienia ofiar Holokaustu.”

Ministerstwo Edukacji i nauki zachęca do wzięcia udziału w obchodach https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu–wlacz-sie-w-obchody

Getto w Nowym Sączu, źródło: fotopolska.eu

Przypomnijmy iż w Nowym Sączu getto zostało utworzone w 1940 roku, wkrótce po tym jak Niemcy wkroczyli do naszego miasta 6 września 1939 roku, niedługo po jego powstaniu zostało ono zamknięte murem. Granice getta wytyczały ulice od Kazimierza Wielkiego do Pijarskiej i Piotra Skargi.

Źródło: https://www.gov.pl/

http://www.sadeckisztetl.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony