Mniej zakażeń w całej Polsce. Czy grozi nam narodowa kwarantanna?

21 713 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, to dane podane dziś przez Ministerstwo Zdrowia i dotyczące całej Polski. Z powodu Covid – 19 zmarło 45 osób.

Ostatnie badania laboratoryjne wykazały też zakażenie koronawirusem u 2650 w województwie małopolskim (drugie województwo w Polsce pod względem ilości zakażeń). 133 przypadki dotyczą powiatu nowosądeckiego, 39 Nowego Sącza

W Małopolsce ostatniej doby zmarło 9 osób w wieku od 66 do 90 lat, z powiatu wadowickiego (4 osoby), z Krakowa oraz powiatu olkuskiego (po 2 osoby) i powiatu myślenickiego (1 osoba). Wszystkie osoby miały  choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 933.

Dobra informacja dotyczy liczby ozdrowieńców. WSSE w Krakowie informuje, że do tej grupy dołączyło kolejnych 1930 osób z naszego województwa, z Krakowa (675), z powiatu krakowskiego (305), myślenickiego (117), limanowskiego (113), wadowickiego (95), z Tarnowa (85), z powiatu gorlickiego (83), olkuskiego (73), suskiego (69), nowosądeckiego (59), dąbrowskiego (56), oświęcimskiego (49), tarnowskiego (39), nowotarskiego (38), z Nowego Sącza oraz powiatu proszowickiego (po 26), z powiatu miechowskiego (22), którzy w większości przebywali w izolacji. W sumie w Małopolsce mamy 34 866 ozdrowieńców.

Liczba zakażeń w ciągu ostatnich dni spadła ale wciąż pojawia się pytanie czy w Polsce zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. Za takim rozwiązaniem optują lekarze. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski przekonuje, że krótki i mocny lockdown jest potrzebny przede wszystkim służbie zdrowia. 

– Gdybyśmy zdecydowali się na narodową kwarantannę od soboty 14 listopada, to już w pierwszych dniach grudnia zobaczymy znaczące efekty – na poziomie kilku tysięcy zakażeń dziennie, a nie takim jak dzisiaj – powiedział dr Sutkowski.

O możliwości wprowadzenie narodowej kwarantanny w Polsce mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w czwartek 5 listopada. Podał nawet wstępną datę, kiedy może się to wydarzyć i podkreślił, że cały czas ma nadzieję, że uda się tej kwarantanny narodowej uniknąć. 

– Jeśli będzie to konieczne, wdrożymy narodową kwarantannę za 7 do 14 dni, ale może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy będziemy utrzymywali dyscyplinę, czy będziemy stosowali się do podstawowych zasad, o których mówią medycy od początku pandemii – powiedział premier w czasie konferencji 6 listopada. – Możemy nieświadomie zarażać. Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – stwierdził.

Lockdown zostanie prowadzony jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Stanie się tak, jeśli dobowa liczba zakażeń utrzyma się na poziomie 27 tysięcy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Instagram