Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu apeluje w sprawie kobiecych portretów twórczości Bolesława Barbackiego

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin oraz 80. rocznica śmierci sądeckiego artysty malarza Bolesława Barbackiego. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowuje dużą monograficzną wystawę poświęconą artyście.


– W związku z przygotowaniami do wystawy zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny o użyczenie portretów kobiet namalowanych przez Bolesława Barbackiego – mówi Edyta Ross Pazdyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Nina Szafranówna, 1941, olej na płótnie, 66,5 x 50 cm. Ostatni obraz olejny artysty. To w trakcie pracy nad tym właśnie obrazem Barbacki został aresztowany przez Niemców a następnie rozstrzelany, fot. Strona Bolesław Barbacki na Facebooku

– Barbacki znany jest głównie jako malarz portrecista. Jego twórczość i działalność patriotyczna związana jest z Nowym Sączem, gdzie się urodził, malował, organizował życie społeczne oraz zginął tragicznie, rozstrzelany przez hitlerowców w pobliskich Biegonicach – przypomina Edyta Ross-Pazdyk.

Obrazy można przekazywać do Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu do połowy marca 2021 r.

Kontakt: Edyta Ross-Pazdyk

Tel. 18 444 23 70

E-mail: sztuka@muzeum.sacz.pl

Zachęcamy do pomocy przy zorganizowaniu tej wspaniałej wystawy!

One thought on “Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu apeluje w sprawie kobiecych portretów twórczości Bolesława Barbackiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony