Muzeum zaprasza na spotkanie on-line

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zapraszają na spotkanie z autorem książki pt. „Organ ładu i spokoju w rękach demokracji… Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945 – 1975”, dr. Marcinem Kasprzyckim z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Z autorem dyskutować będą dr Wojciech Frazik (IPN Kraków) i Andrzej Szkaradek.

Spotkanie odbędzie się w formule on-line, 10 lutego (czwartek) o godz. 17.00 na kanale Muzeum Okręgowego na YouTube.

W styczniu 1945 r. za Armią Czerwoną i jednostkami NKWD, które wyparły z Sądecczyzny wojska niemieckie, do Nowego Sącza przybyła grupa operacyjna, składająca się z funkcjonariuszy UB oddelegowanych z województwa rzeszowskiego. Stała się ona zalążkiem tajnej policji politycznej, która przez dziesiątki lat jako „tarcza” i „miecz” komunistów wspierała budowę, a następnie ochronę reżimu totalitarnego.

Jak przebiegało organizowanie Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Sączu? Kim byli i skąd pochodzili funkcjonariusze tam pracujący? Jak wyglądały działania UB wobec oddziałów podziemia niepodległościowego, działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Kościoła katolickiego? Jakie specyficzne dla tego powiatu cechy i zjawiska wpływały na funkcjonowanie aparatu bezpieczeństwa? Co charakteryzowało inwigilację mieszkańców powiatu, i jak wyglądało tworzenie sieci informatorów i tajnych współpracowników, wspomagających bezpiekę w kontrolowaniu społeczeństwa? Jaki wpływ na działalność policji politycznej miały wydarzenia Października ’56? Jak wyglądała praca operacyjna SB po 1956 r., czy można mówić o ciągłości realizowanych zadań, czy o zmianie priorytetów w zakresie rozpracowywania i inwigilacji poszczególnych środowisk, grup, instytucji, zakładów pracy i poszczególnych osób?

Spotkanie organizują:

– Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

– Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

– Województwo Małopolskie

Partnerzy wydarzenia:

– Małopolskie Centrum Kultury Sokół

– Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu

***
Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony