Na finiszu przedświątecznych przygotowań nie dajmy się zwieść przestępcom

Jeszcze tylko kilka dni i rozpoczną się Święta Wielkanocne. Dla wielu z nas oznacza to czas gorączkowych zakupów i przygotowań. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym jak i w wirtualnym. Pamiętajmy, że liczą na nasze rozkojarzenie, presję czasu i chęć szybkiego załatwienia różnych spraw. Zachowajmy ostrożność i na finiszu przedświątecznych przygotowań nie dajmy się zwieść przestępcom.

Ostatnie dni przedświątecznych przygotowań to gorączka zakupów. Coraz częściej i chętniej – szczególnie w czasie pandemii – kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, dlatego robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.

Przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

1)      Podczas zakupów przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź maile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

2)      Robiąc zakupy online unikajmy ogólnodostępnych punktów do Internetu

Unikajmy robienia zakupów online w miejscach publicznych korzystając z komputera, tableta czy smartfona lub z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym haseł logowania) w niepowołane ręce.

3)      Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot

Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

4)      Nie płaćmy „w ciemno” za towar

Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić.

5)      Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

6)      Nie korzystajmy z przysyłanych linków

Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy czy banki.

7)      Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne – na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki.

8)      Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem

Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych w sklepach stacjonarnych. Musimy jednak pamiętać, że mamy stan pandemii, zatem obowiązują nas wszystkich obostrzenia sanitarne tj. zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa oraz limity osób, które jednocześnie mogą znajdować się w sklepie. Przed wejściem należy również zdezynfekować ręce lub włożyć rękawiczki ochronne.

Im bliżej świąt, tym parkingi przy sklepach mogą być coraz bardziej zakorkowane. Upewnijmy się, że zaparkowaliśmy swój samochód w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy – blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu. Uszanujmy również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, przewożących małe dzieci lub przeznaczonych dla służb ratunkowych. Na uwadze powinniśmy mieć też swoje mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek, tabletów itp. Upewnijmy się, że samochód jest zamknięty.

Jeśli przemieszczamy się środkami komunikacji publicznej stosujmy się do zaleceń sanitarnych i limitów osób, które mogą jednocześnie podróżować danym środkiem transportu. Pamiętajmy, by na dworcach i przystankach nie pozostawiać torebek oraz zakupów bez opieki.

Pomimo obowiązującego dystansu społecznego, kieszonkowcy mogą próbować pozbawić nas naszego mienia. Pamiętajmy, że w takim przypadku wystarczy chwila nieuwagi. Im bliżej świąt, tym bardziej możemy być rozkojarzeni.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

·         torebkę zamykaj i noś z przodu – nie odstawiaj jej na bok płacąc w kasie czy pakując zakupy, złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi;

·         pieniądze w torebce rozdziel  i schowaj w różne miejsca – w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów;

·         nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy;

·         nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią – kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary, zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne;

·         złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież – działają najchętniej w dużych sklepach, dworcach, targowiskach itp.;

·         nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania – w razie ich kradzieży złodziej może też okraść Twoje mieszkanie.

Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.

Źródło: www.policja.pl; fot. KMP w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony