Nad Niemnem – Narodowe Czytanie 2023.

Narodowe czytanie na stałe wpisało się w kalendarz imprez promujących polską literaturę. Rok rocznie w całej Polsce organizowane są kolejne odsłony czytania polskiej prozy. Od 2012 roku wskazywana jest jedną z ważnych w kanonie literatury polskiej pozycja, która czytana jest w całej Polsce przez parę prezydencką, przedstawicieli władzy i kultury. W większych i mniejszych miastach w centrach i przy instytucjach kulturalnych organizowane jest publiczne odczytywanie fragmentów rekomendowanych pozycji.

W piątkowe popołudnie 8 września br. na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

Tym razem czytano fragmenty jednego z kanonów polskiej literatury – powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkrywaliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.

Kilkadziesiąt wybranych fragmentów „Nad Niemnem” pięknie zinterpretowali sądeccy parlamentarzyści, radni Sejmiku i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, samorządowcy z powiatu nowosądeckiego, przedstawiciele wojewódzkich i miejskich instytucji kulturalnych i oświatowych oraz mediów, aktorzy i sympatycy nowosądeckich teatrów – Robotniczego im. B. Barbackiego, NSA i Towarzystwa Dramatycznego oraz dyrekcja i pracownicy organizatora wydarzenia, czyli MCK SOKÓŁ. Teksty z powieści Elizy Orzeszkowej przeczytali – panie: Ewa Banaś, Barbara Bartuś, Małgorzata Broda, Monika Bulińska, Kinga Dobosz, Lidia Jagiełka-Różańska, Bożena Jawor, Aleksandra Jurek-Szewczyk, Dorota Kaczmarczyk, Katarzyna Kaczmarczyk, Ewa Korwin, Agnieszka Małecka, Alina Marek, Anna Mikosz, Marta Mordarska, Anna Paluch, Dominika Rola, Beata Szczypuła, Kamila Świerczek, Anna Totoń i Monika Zagórowska oraz panowie: Jakub Bulzak, Filip Drożdż, Piotr Gąsienica, Czarek Kmiecik, Zbigniew Kukla, Jerzy Michalak, Janusz Michalik, Jacek Lelek, Witold Szewczyk, Sławomir Wrona i Andrzej Zarych.

Więcej informacji:

https://mcksokol.pl/multimedia/12-narodowe-czytanie-w-nowosadeckim-sokole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony