Nagrody starosty dla sportowców i trenerów

Podczas dzisiejszej gali z okazji Powiatowego Dnia Kultury i Sportu, zawodnicy i trenerzy otrzymali od starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego nagrody finansowe. Starosta wraz z Zarządem i Radą Powiatu docenił w ten sposób ich tegoroczne osiągnięcia. Co roku z budżetu Powiatu przeznaczane są środki na zadnia związane z upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu na Sądecczyźnie. W tym roku była to kwota 238.000 zł.

– Gratuluję wszystkim zawodnikom i trenerom. Podziwiam wysiłek, godziny ciężkiej pracy i wyrzeczenia – sukces w sporcie nie przychodzi sam. Osiągnięcie poziomu mistrzowskiego wymaga  codziennych ćwiczeń. Jestem dumy, że reprezentujecie Sądecczyznę w tak wielu dyscyplinach i stajecie na podium! – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Jako władze powiatowe, robimy wszystko, aby młodzież z naszych szkół mogła rozwijać swoje sportowe pasje. Przy każdej z placówek są odpowiednie obiekty i sprzęt. Ostatnio oddaliśmy do użytku halę sportową ze strzelnicą przy Zespole Szkół w Marcinkowicach oraz obiekty sportowe przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. W przyszłym roku w Marcinkowicach wybudujemy część zewnętrzną, lekkoatletyczną i tym samym powstanie Powiatowe Centrum Sportu. Wszystko to robimy dla uczniów i mieszkańców, stwarzając im możliwości do uprawiania sportu.

Starosta nowosądecki nadzoruje 245 stowarzyszeń kultury fizycznej i sportu działających na terenie Powiatu Nowosądeckiego. W tym roku objął honorowym patronatem 10 imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, ponadto w ramach dotacji udzielono dofinansowania dla 19 stowarzyszeń na organizację 22 imprez sportowych, w których brali udział zawodnicy z Sądecczyzny.  W tym roku na dotacje wydatkowano 80.000 zł.

W ramach dbałości o rozwój kultury fizycznej i sportu oraz podnoszenia poziomu szkolenia sportowego dzieci i młodzieży Zarząd Powiatu przyznał nagrody dla najlepszych sportowców Sądecczyzny (w sumie 36.000 zł).

Wyróżnieni zawodnicy:

Roksana Majda: zawodniczka WDS Fruciaki Krynica-Zdrój. Od lat trenuje cheerleading. Jest reprezentantką Polski. Zdobyła 9 miejsce w Mistrzostwach Świata w Orlando na Florydzie. Wielokrotna Mistrzyni Polski w Cheer Hip Hop Duet Senior oraz laureatka ogólnopolskich turniejów tanecznych.

Julia Niewiadomska: zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego Gladiator. Od 2016 roku trenuje kickboxing odnosząc wiele sukcesów w kraju i zagranicą. W 2021 r. wywalczyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy Juniorek w kat. Low Kick waga 60 kg w Czarnogórze, a w 2022 r. – II miejsce w Pucharze Świata Juniorów Starszych w tej samej kategorii.

Damian Konstanty: czołowy Polski Zawodnik w Kolarstwie Górskim MTB. W 2022 wywalczył dwa tytuły Mistrza Polski Pump Track w kat. Elita oraz Mistrz Polski Garmin Enduro Trails w kat. Elita P. Na co dzień mieszka Świniarsku, a obecnie trenuje w Klubie Sportowym Gravity Revolt Słopnice.

Adrian Migacz: zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Gladiator. W 2022 r. zdobył dwa medale Mistrzostw Polski Juniorów Starszych w Kickboxingu w formule: K oraz Full Contact waga 91 kg. Został powołany do reprezentacji Polski na MŚ Juniorów w formule Full Contact w 2022 r.

Weronika Ogorzałek: zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego Gladiator.  W 2022 r. wywalczyła złoty medal na Mistrzostwach Polski Kick-light 2022 waga 46 kg oraz III miejsce  w Pucharze Świata kadetek młodszych w Budapeszcie w kategorii lightcontact wag a -47 kg.

Joanna Mucha: zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego Gladiator w Binczarowej. W 2021  roku wywalczyła cztery medale Mistrzostw Polski Juniorów Starszych w Kickboxingu. W 2022 r. zdobyła dwa złote medale Mistrzostw Polski oraz złoty medal w Pucharze Świata juniorek starszych. Powołana do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata.

Mateusz Tokarczyk: wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, dwukrotny indywidualny Mistrz Europy w Modelarstwie Kosmicznym oraz drużynowy Mistrz Świata Modeli Kosmicznych w kat. rakiet z taśmą. Jest członkiem kadry narodowej juniorów w modelarstwie kosmicznym.

Bartłomiej Tokarczyk: członek Kadry Narodowej Seniorów w Modelarstwie Kosmicznym. W 2021 r. zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych w kategorii rakiet makiet. W 2022 r. zdobył indywidualny i drużynowy medal Mistrzostw Europy w Modelarstwie Kosmicznym w kat. makiet rakiet.

Karol Pierzchała: utalentowany siatkarz pochodzący z Chełmca, a obecnie grający w Akademii Jastrzębski Węgiel. Wraz z drużyną wywalczył III miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików. Wielokrotnie powoływany na zgrupowania do kadry narodowej U-15 z perspektywą dalszego szkolenia kadry U-17 do Mistrzostw Europy.

Michał Dudczak: lekkoatleta, biegacz górski. Mimo młodego wieku jest jednym z czołowych zawodników wśród seniorów w Polsce. W swym dorobku posiada wiele medali Mistrzostw Polski Juniorów w biegach górskich i przełajowych. W 2021 zajął 13 miejsce (a w 2022 – 16 miejsce) w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Skyrunningu oraz 9 miejsce w Pucharze Świata w Biegach Górskich.

Kacper Dudczak: utalentowany lekkoatleta, biegacz górski. W 2021 r. do najważniejszych osiągnięć Kacpra zaliczyć można II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Górskich oraz w 2022 r. – IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach górskich w stylu anglosaskim.

Maja Kruczek: od 7 lat jest zawodniczką MUKS Poprad Stary Sącz. Ma w swoim dorobku wiele medali Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kadetek i juniorek. Powołana została do Reprezentacji Polski Juniorek. Za wysokie wyniki sportowe nagrodzona I klasą sportową PZPS. W lipcu br., wraz z koleżanką wywalczyła brązowy medal na MP w siatkówce plażowej juniorek.

Wyróżnieni trenerzy:

Tomasz Bomba: trener i wychowawca młodzieżowych grup piłkarskich w MKS Poprad Muszyna, wraz z którym wywalczył awans do regionalnych lig małopolskich. Organizator wielu wydarzeń sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego. Prezes UKS Ruczaj w Żegiestowie.

Monika Grzesiak Bomba: ma na swym koncie wiele sukcesów zarówno jako trener podnoszenia ciężarów w klubie LUKS Nowosądeczanin jak trener reprezentacji Polski Juniorek do lat 17. Podopieczne pani Moniki wywalczyły w tym roku II i IV miejsce na Mistrzostwach Świata  Juniorów oraz I i II miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorek do lat 17 w podnoszeniu ciężarów.

Bogusław Klimek: jest sekretarzem Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Podokręgu Nowy Sącz. Odpowiada za prawidłowe przygotowanie i przebieg rozgrywek mistrzowskich we wszystkich kategoriach wiekowych. Jest sędzią piłkarskim, organizuje i prowadzi turnieje piłkarskie we współpracy z klubami Powiatu Nowosądeckiego.

Marian Kuczaj: trener, działacz sportowy, sędzia i obserwator meczów piłkarskich szczebla centralnego. Inicjator i organizator wielu międzynarodowych imprez i wydarzeń sportowych na terenie powiatu i województwa.

Janusz Pasiut: od 30 lat prowadzi MUKS Poprad Stary Sącz. Jest wychowawcą wielu pokoleń siatkarek, 10 zawodniczek trenowanych przez niego zostało powołanych do Młodzieżowej Reprezentacji Polski. Trzykrotnie wprowadzał swoje drużyny do II ligi Centralnej PZPS. W lipcu br.  jego zawodniczki zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Juniorek. Inicjator wielu przedsięwzięć mających na celu rozwój siatkówki w naszym regionie.

Dawid Słowik: organizator imprez sportowych oraz trener piłki nożnej juniorów starszych Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Zyndram w Łącku. Jego podopieczni w 2021 r. uzyskali tytuł wicemistrzów I Ligi Okręgowej A1 Junior i wywalczyli awans do „Ligi Regionalnej Południe”.

Władze powiatowe wspierają także sport szkolny. Na organizację Współzawodnictwa Sportowego Szkół w Powiecie Nowosądeckim przeznaczyły w tym roku 113.500 zł. W ramach tych środków Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Nowosądeckiego przeprowadził około 80 finałów powiatowych zawodów sportowych w 12 dyscyplinach. Rywalizację przeprowadzono w trzech kategoriach:

– Igrzyska dzieci, w których udział wzięły 63 szkoły,

– Igrzyska młodzieży, w których udział wzięły 53 szkoły,

– Licealiada, w której udział wzięło 10 szkół ponadpodstawowych.

Łącznie w Igrzyskach Sportowych startowało około 6000 dzieci i młodzieży.

Ogólna klasyfikacja szkół – Igrzyska dzieci:
I miejsce – ZSP Łącko 142 pkt

II miejsce – ZSP Krużlowa Wyżna 109 pkt

III miejsce – SP Zagorzyn 106,5 pkt

Ogólna klasyfikacja szkół – Igrzyska młodzieży:

I miejsce – ZSP Łącko 92,5 pkt

II miejsce – SP Jazowsko 72 pkt

III  miejsce – ZSP Krużlowa Wyżna 50 pkt

Licealiada:

I miejsce – LO Grybów 206,5 pkt

II miejsce – ZSP Krynica Zdrój 175,5 pkt

III miejsce – ZS Stary Sącz 173,5 pkt

W spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, wiceprzewodniczący Rady Ryszard Poradowski, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło i Marian Dobosz, radni powiatowi, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz osoby nagrodzone.

Uroczystość przygotowali pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pod kierownictwem dyrektor Bożeny Mynarek, która prowadziła spotkanie. Uświetnił je występ grupy Chłopcy Podegrodzcy.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony