Najpierw debata, potem referendum – policja w Ratuszu

Już za trzy tygodnie, 24 lipca, odbędzie się lokalne referendum w sprawie sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie Nowego Sącza, czyli o ewentualnej budowie spalarni. Zanim sądeczanie udadzą (?) się do urn, zgodnie z decyzją prezydenta miasta 21 lipca w ratuszu odbędzie się debata na ten temat.

Do dyskusji zaproszono przedstawicieli komitetu „Stop spalarni” oraz inwestora, który zamierza wybudować zakład termicznego utylizowania odpadów komunalnych.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka określiła na jakich zasadach debata się odbędzie.

– Mając na względzie wiele głosów radnych, jak i mieszkańców miasta postanowiliśmy zorganizować przedreferendalną debatę. Do udziału w niej zostaną zaproszone wszystkie strony sporu, który odbywa się w przestrzeni publicznej. Każdy mieszkaniec Nowego Sącza, który będzie chciał zapytać o w sprawie gospodarki odpadami w mieście będzie mógł przesłać pytania na adres mailowy odpady@nowysacz.pl, lub napisać i wrzucić do urny, która będzie już dostępna w Urzędzie Miasta od najbliższego poniedziałku.

Warto wiedzieć, że na zorganizowanie debaty zgodzili się przedstawiciele społecznego komitetu „Stop spalarni” i przedstawiciele inwestora, ale nie będzie pytań zadawanych na żywo.

– Mam nadzieję, że dyskusja o niezwykle ważnej dla miasta sprawie, czyli o gospodarce odpadami komunalnymi będzie merytoryczna i uporządkowana – dodała wiceprezydent Magdalena Majka. – Liczymy, że dzięki debacie mieszkańcy otrzymają i niezbędną wiedzę, która pozwoli im podjąć decyzję podczas referendum.

Wszyscy uczestnicy debaty uzgdonili, że komitet „Stop spalarni”, oraz inwestora reprezentować będą trzy wybrane osoby – w tym jeden ekspert z tytułem doktorskim – którzy będą mieli prawo głosu. Obie strony debaty będą miały taki sam czas na wypowiedzi.

W sprawie gospodarki odpadami komunalnymi ma się odbyć debata i referendum, a tymczasem 29 czerwca w ratusz pojawili się funkcjonariusze Policji, którzy poprosili o oryginalne dokumenty związane z działalnością spółki NOVA, czyli firmy zajmującej się miejskimi śmieciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony