NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ NA FINISZU

Ilu Małopolan już się spisało? O czym powinni pamiętać ci, którzy jeszcze tego nie zrobili i do kiedy mogą to zrobić? Na te i inne pytania podczas briefingu prasowego na płycie Rynku Głównego w Krakowie odpowiedzi udzielili wojewódzki komisarz spisowy wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska.

Jeszcze tylko tydzień (do 30 września 2021) pozostał do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

– Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odpowie na szereg nurtujących nas pytań. Dzięki temu badaniu będziemy wiedzieć więcej o sytuacji demograficzno-społecznej, szeregu spraw mieszkaniowych czy poziomie wykształcenia Polaków. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, o czym świadczą formy, za pomocą których możemy go wykonać. Dziękuję krakowskiemu Urzędowi Statystycznemu za zaangażowanie i niemal wzorowe przeprowadzenie całego spisu – mówi wojewoda małopolski.

Na całym świecie powszechne spisy ludności są podstawowym narzędziem gromadzenia informacji o sytuacji demograficznej i społecznej, stanowiąc jednocześnie fundament diagnozy i kreowania potencjału społeczno – gospodarczego kraju. To najstarsze, największe i jedno z najważniejszych badań statystycznych realizowanych co 10 lat we wszystkich krajach Unii Europejskiej – przypomniała Agnieszka Szlubowska dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Ostatnia prosta w Małopolsce

Postęp spisu w województwie małopolskim jest na bardzo dobrym, wysokim poziomie, bliskim 90%. Najlepiej wielkie spisywanie przebiega w powiatach suskim, limanowskim, dąbrowskim, gdzie większość gmin jeszcze przed upływem czasu była na finiszu prac spisowych.

Wiele osób zostawiło ustawowy obowiązek na ostatnią chwilę, dlatego też od początku września oblegana jest infolinia spisowa, urząd statystyczny i urzędy gmin oraz mobilne punkty spisowe w województwie małopolskim.

– 90 procent Małopolan spełniło już swój obywatelski obowiązek. Przypominam, że pozostał już tylko tydzień, a to już naprawdę ostatni „dzwonek” do tego, aby wziąć udział w spisie. To bardzo ważne dane pozwalające dostosowywać rządowe programy do aktualnej sytuacji i podejmować decyzje adekwatne do bieżących potrzeb. Zachęcam wszystkich, aby poświęcili te kilkanaście minut i w najwygodniejszy dla siebie sposób się spisali – zachęca wojewoda Łukasz Kmita.

Spis przez internet

To najczęściej wybierana forma spisu w Małopolsce. Na stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy samodzielnie wypełnić. Można to zrobić na komputerze, urządzeniu mobilnym lub smartfonie.

Spis w punkcie spisowym

Jeśli samospis internetowy nie jest możliwy we własnym zakresie można spisać się w punktach spisowych, dostępnych w urzędach gmin i urzędach statystycznych, gdzie udostępniono stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą służą pracownicy biur spisowych. Wojewódzkie biuro spisowe umożliwia spis mieszkańcom Małopolski również podczas wydarzeń plenerowych w tzw. mobilnych punktach spisowych.

Rachmistrzowie spisowi

Do realizacji spisu zostali zatrudnieni rachmistrzowie, pomagający spisywać się respondentom, którzy nie spisali się samodzielnie. Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzom kontaktującym się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrzów jest obowiązkowy.

Spis jest obowiązkowy, a za odmowę udziału można zostać ukaranym grzywną do 5 tys. złotych.

Spis przez telefon

To metoda uzupełniająca. Osoby wykluczone cyfrowo mogą spisać się telefonicznie, dzwoniąc na infolinię spisową od poniedziałku do niedzieli, od 8:00 do 20:00, pod numer: 22 279 99 99.

źródło/fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony