Nasze dziedzictwo – wystawa twórców Gminy Łukowica

Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy zapraszają na wystawę prac twórców Gminy Łukowica. Wystawa eksponowana będzie w dniach od 9 września do 8 października 2022 r., w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu przy ulicy Szwedzkiej 2.

Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 9 września 2022 r., o godzinie 16.00 w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu przy ulicy Szwedzkiej 2.

Wstęp wolny.

O wystawie:

Wystawa jest poświęcona artystycznej twórczości wielu osób. Ma na celu ukazanie talentów oraz umiejętności mieszkańców Gminy Łukowica. Są to hafty, obrazy oraz rzeźby o różnej tematyce, bezpośrednio związane z autorami ich życiem oraz upodobaniami, jak to mówią  sami o sobie „Tworzę więc jestem” 🙂

O autorach:

Jan Leśniak – Absolwent technikum Budownictwa Regionalnego w Zakopanem. Pracownik Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Uprawia malarstwo olejne na płótnie oraz rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie. Inspiracją do pracy w malarstwie jest otaczająca go przyroda, świat zwierzęcy, oraz podpatrzone nietypowe zachowania człowieka we współczesnym świecie. Rzeźbi również świątki. Uczestniczy w przeglądach regionalnych, wystawach zbiorowych i konkursowych. W 2000 r. brał udział w wystawie zorganizowanej przez Komendę Główną z okazji odbudowy jej struktur. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Mieszka z rodziną w Przyszowej – Berdychowie.

Maria Wnękowicz –  zawodowa krawcowa. Matka czwórki dzieci. Zajmuje się hobbystycznie wyszywaniem serwet i obrusów motywami kwiatowymi. Inspiracją do pracy jest dla niej przydomowy ogród, który pieczołowicie pielęgnuje. Realizuje swoje pasje jako członkini Klubu Seniora w Roztoce. Mieszka w Łukowicy

Maria Plata – malarka. Pierwsza wystawa miała miejsce w Limanowe w 2007 r. Obrazy, które tworzy powstają pod wpływem emocji oraz aktualnej sytuacji w życiu artystki. Przelewa za pomocą pędzla swoje uczucia oraz emocje na płótno. Uwielbia eksperymentować. Praca z osobami niepełnosprawnymi jako terapeuta zajęciowy  wydobyły z Pani Marii pokłady możliwości. Od Pani Marii Świat bez sztuki naraża się na to że będzie światem zamkniętym na miłość”” Jan Paweł II

Maria Kunicka – haft regionalny, gobeliny. Urodzona w Mszalnicy gm. Kamionka Wielka. Mieszka i tworzy w Stroniu. Jej twórczość to gobeliny oraz haft Lachowski. Talent i naukę artystka przejęła po mamie i teściowej, które również haftowały. Prace Pani Marii były prezentowane na  wielu wystawach, jak również można je oglądać w domu, gdzie mieszka.

Maria Pietrzak – gobeliny, haft, gobelin haft koralikowy. Urodziła się w Przyszowej, a mieszka w Roztoce (gm. Łukowica). Prace Pani Marii to szydełkowanie (serwety) wyszywanie oraz  haft  (krzyżykowy, gobelinowy). Od 2016 r. jest członkinią Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Limanowej. Działa również w teatrzyku „Bo My to My”, a także realizuje swoje pasje i zainteresowania w Klubie Seniora w Roztoce.

Maria Tokarczyk – koronkarstwo. Urodzona i zamieszkała w Roztoce. Swoje życie i pracę poświęciła rolnictwu oraz wychowaniu sześciorga dzieci . Jej pasją od dzieciństwa było szydełkowanie i robótki na drutach. Pracami swymi obdarzyła całe grono znajomych i rodzinę. Prace Pani Marii niedawno można było oglądać w Klubie Seniora w Roztoce.

Krzysztof Kunicki – rzeźba, wiersze. Urodził się i mieszka w Stroniu gm. Łukowica. Tworzy płaskorzeźby i rzeźby o tematyce ludowej i sakralnej. Część rzeźb kolorowana jest na wzór strojów Lachowskich i górali . Artysta jest samoukiem w dziedzinie rzeźby  – z wykształcenia jest stolarzem – cieślą. Prace Pana Krzysztofa można oglądać w jego domu Stronie 87.Od kilku lat Krzysztof Kunicki pisze również wiersze i gawędy.

Justyna Trela Malarka, zdolna i utalentowana a przy tym niebywale skromna osoba.
Z uśmiecham, na twarzy przyznaje, że malowaniem profesjonalnie zajmuje się od sześciu lat. Natomiast maluje, odkąd pamięta. Pani Justyna maluje oraz rysuje ołówkiem, a także farbami akrylowymi, oraz pastelami. Najbardziej lubi malować portrety. Jej zdaniem w twarzach ludzi widać wszystko jak na dłoni, odbija się najwięcej emocji i są niepowtarzalne. Maluje obrazy także na zamówienie i są to głównie portrety. Dodatkowo gra na instrumentach, na saksofonie, na flecie poprzecznym a głównie na klarnecie. Należy, do Orkiestry Dętej „ECHO Gminy Łukowica”, a także udziela, się czynnie w zespole regionalnym „Przyszowianie” gdzie głównie tańcząc, podtrzymuje lokalną tradycję.

Grażyna Dyrek – gobeliny. Urodzona w Łukowicy. Jest mamą sześciorga dzieci. Swoją przygodę z haftem gobelinowym rozpoczęła w Klubie Seniora w Roztoce  w 2020. Jest członkinią Związku Emerytów i Rencistów w Limanowej. Pani Grażyna od młodości szydełkowała i dziergała na drutach. Do pasji powróciła po przejściu na emeryturę.

Irena Kożuch – haft, Urodziła się w Przyszowej, a mieszka w Roztoce (gm. Łukowica). Prace Pani Ireny to wyszywane serwety oraz obrusy. Interesuje się także zdobnictwem.  Realizuje swoje pasje oraz zainteresowania w Klubie Seniora w Roztoce.

Józef Hebda – rzeźba. Ludowy artysta samouk. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym. W centrum jego zainteresowań artystycznych znajduje się folklor góralski, światki oraz sztuka sakralna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony