Nie zapomnieli o Starym Cmentarzu

Ponad 20 osób stawiało się w minioną sobotę (23.10) na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu, by przygotować nekropolię na listopadowy czas zadumy. Społecznicy w ciągu godziny zebrali 17 worków śmieci!

Takiej ilości śmieci się nie spodziewaliśmy – przyznaje Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki, organizator akcji. – Było to już trzecie sprzątanie, jakie zorganizowaliśmy na Starym Cmentarzu. Pierwsze odbyło się rok temu. Kolejne wiosną 2021 roku. Podczas obu akcji zebraliśmy po kilka worków śmieci. Tym razem było ich kilkanaście. Z przykrością muszę stwierdzić, że część osób traktuje Stary Cmentarz, jak wysypisko. Tymczasem jest to miejsce spoczynku sądeczan, którzy pochowani zostali tu w XIX wieku. Byli to burmistrzowie Nowego Sącza, samorządowcy, lekarze, ludzie kultury, a także powstańcy listopadowi i styczniowi — podkreśla Bartosz Niemiec.

Wśród znalezionych rzeczy były głównie butelki i puszki po alkoholu. Społecznicy zebrali również opakowania po słodyczach, papierosach, ubrania, buty i wiele, wiele innych odpadów.

Pierwszy raz uczestniczyłam w tej akcji. Myślałem, że zbierzemy jeden, może dwa worki, a tu potrzebnych było aż 17 worków. To niepojęte, że ludzie nie szanują miejsca spoczynku swoich przodków – mówi Olga Niekurzak.

Bardzo się cieszą, że tyle osób się zebrało i było chętnych, by zadbać o to miejsce. Stary Cmentarz jest nieco zapomnianą nekropolią, ale musimy od niej pamiętać, bo to jest ważny kawałek historii naszego miasta – ocenia Tomasz Popiela.

Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na grobach sądeczan, którzy spoczęli tu w XIX-wieku. Przypomnijmy, że Stary Cmentarz służył mieszkańcom Nowego Sącza przez 100 lat do 1885 roku. Później nekropolia była sukcesywnie zmniejszana na potrzeby rozbudowy miasta. Dziś zajmuje powierzchnię 1 hektara wokół zabytkowego kościółka przy ulicy Jagiellońskiej. Do naszych czasów przetrwało około 40 nagrobków, które wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki chcą odrestaurować.

Osoby, które chcą nas wesprzeć w tej inicjatywie, prosimy o wpłaty na specjalne konto na portalu zrzutka.pl. Na ten cel przeznaczymy także cały dochód z kwesty, jaką planujemy przeprowadzić 31 października i 1 listopada na Starym Cmentarzu, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna – mówi Bartosz Niemiec.  

Link do internetowej zbiórki znajduje się tutaj https://zrzutka.pl/akjtvw

Więcej informacji o akcji można znaleźć na portalu https://ocalmystarycmentarz.pl/

źródło: Fundacja Nowe Kierunki, fot.: Paulina Kurnyta-Ciapała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony