Niech żyje Niepodległa!

W Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu odbyły się obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odczytano apel poległych, goście obejrzeli defiladę funkcjonariuszy KOSG. Odbyło się sympozjum historyczne pt: „Sądeckie drogi do wolności” oraz wernisaż dwóch wystaw: „Sądeccy twórcy niepodległości” oraz „1 Pułk Strzelców Podhalańskich”.

– Pamiętajmy o tym, co doprowadziło wtedy do upadku naszego kraju, tak przecież potężnego – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Pamiętajmy, że o wolność należy dbać, ponieważ nie jest dana raz na zawsze. Przeżywajmy kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości w atmosferze wdzięczności, wspominając wszystkich znanych i bezimiennych bohaterów, którym zawdzięczamy wolność. Przez wiele lat Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Rzeczypospolitej i dążyli do odbudowy państwa. Wtedy, 11 listopada 1918 roku, spełniły się marzenia kilku pokoleń. Ten dzień był momentem przełomowym w dziejach Polski, która powróciła na mapy Europy. Przez czas zaborów i zniewolenia, Polacy przechowywali pamięć o swoim kraju – jego języku, kulturze, zwyczajach. Przechowywali prawdę o Ojczyźnie wierząc, że nadejdzie dzień, w którym zostanie jej zwrócona wolność i niepodległość. Niepodległa to nasz wspólny dom, ale i obowiązek. Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny – niech żyje Niepodległa!

W uroczystości wziął udział Wojciech Kolarski – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odznaczył samorządowców i działaczy społecznych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Medal otrzymał m.in. starosta Marek Kwiatkowski.

W spotkaniu wzięli również udział m. in. senator RP Wiktor Durlak, posłowie: Barbara Bartuś i Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Marian Dobosz, radni powiatowi, wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. Stanisław Laciuga, Jerzy Giza – przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie oraz Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Rady Programowej Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” i organizator spotkania. Nie zabrakło szefów służb mundurowych, burmistrzów, wójtów, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń działających na Sądecczyźnie oraz dyrektorów wydziałów Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony