Nowe! Ale po co?

źródło: FreeImages.com

Trend posiadania coraz to nowszych gadżetów zdaje się nie zwalniać tempa. Producenci biją się o nową klientelę prześcigając się w pomysłach i udogodnieniach, a media atakują nas kolorowymi i realizowanymi z wielkim impetem spotami reklamowymi. Tu nowy model smartphona, tam telewizor, za chwilę nowa konsola, laptop, komputer czy smartwatch, Wszystko to wyskakuje do nas niczym diabeł z pudełka, ale nie po to aby nas wystraszyć, tylko by zachęcić do zakupu.

Czy posiadanie nowinek technologicznych jest aż tak konieczne? Nie. No chyba, że ktoś chce być poprostu tym „super” i tym „najlepszym” bo już to ma i to za jakie pieniądze! Nie tędy droga! Po co kupować coś nowoczesnego skoro to stare jest nadal sprawne i działa bez zarzutu? Często potem jest tak, że te „zbędne” już rzeczy lądują najzwyczajnej w śmieciach, a żeby tego było mało można znaleźć je także w lasach czy rzekach lub potokach. I tak właśnie tworzymy haudy elektorośmieci.

Jeżeli już mamy ochotę pozbyć się tego typu zalegających nam „rupieci” zawsze mamy kilka wyjść. Możemy je odsprzedać, oddać potrzebującym, a jeśli chcemy koniecznie je wyrzucić to pamiętajmy aby oddać do specjalnych punktów zajmujących się ich utylizacją. Elektroodpady zawierają całą gamę szkodliwych substancji takich jak kadm, freon, rtęć, azbest czy związki bromu, które po przedostaniu się do gleby, wody gruntowej oraz powietrza są bardzo szkoldliwe dla życia ludzi i zwierząt. Nie bądźmy więc próżni i myślmy o otaczającym nas świecie.

Cofnijmy się teraz w czasie. Nowy Sącz rok 1988, Roman Kluska zakłada firmę OPTIMUS, która z czasem staje się potentatem w produkcji komputerów i kas fiskalnych w całej Polsce. Jedne z najlepszych sprzetów powstają właśnie tu, u nas w Nowym Sączu! Mimo iż przedsiębiorstwo lata świetności ma już dawno za sobą tworzona przez nie elektronika jest nadal sprawna i co najważniejsze podlegająca naprawie! Co złego jest więc w starych, a sprawnych urządeniach?

Musimy w końcu uświadomić sobie to, że nie rzeczy nabyte i posiadane czynią z nas pełnowartościowego człowieka, a to jakim człowiekiem jesteśmy. Możemy posiadać wiele i być zepsutym lub nie posiadać nic, a świecić przykładem dla innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony