Nowe Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari – obiekt marzenie!

I stało się. Po trzech latach pracy Stary Sącz wzbogacił się op nowe Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. Podczas spotkania prasowego dziennikarze mieli okazję poznać obiekt od najniższych do najwyższych kondygnacji. Oficjalne otwarcie nastąpi 7 marca.

– W sumie przymierzaliśmy się do tej inwestycji 7 lat – opowiadał dyrektor CkiS w Starym Sączu Wojciech Knapik. – Sama budowa trwała 3 lata, choć miała być o rok krótsza. Niestety z tego powodu droższa, do tego wszystkiego mieliśmy i mamy pandemię COVID. Jednak patrząc na efekty mamy się z czego cieszyć. Mieszkańcy Starego Sącza oraz goście odwiedzający Sądecczyznę doczekali się nowego obiektu kultury, który będzie mocnym punktem na mapie kultury i wzmocni ofertę kulturalną Ziemi Sądeckiej.

Koszt inwestycji zamknął się kwotą 13 033 179,51 zł , z czego 11 784 470,00 zł kosztowały roboty budowlane, a 1 248 709,51 zł zakup niezbędnego wyposażenia. Centrum kultury już w 2018 roku pozyskało dofinansowanie z kwocie 5 199 736,09 zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zadanie zostało sfinansowane w ramach priorytetu Rewitalizacja miast średnich i małych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

– Warto dodać, że miejsce, w którym jesteśmy do Rynek 5, tam gdzie faktycznie CKiS miało swój adres, ale ze względu na stan techniczny budynku pracowaliśmy w Sokole. – dodaje Wojciech Knapik. – Nowa siedziba Centrum ma powierzchnie użytkową 1375 m kw. Wcześniej niecałe 300 m kw powierzchni użytkowej. Obecnie ponad 1000 m kw wnosi dobudowana nowa część od ul. Kopernika 1 składająca się z dwóch kondygnacji nadziemnych i dwóch ukrytych od ziemią. To tutaj, na poziomie -8 m mieści się imponująca nowoczesna galeria, gdzie eksponowane mają być różnorodne oblicza sztuki współczesnej.

Obecnie starosądeckie Centrum Kultury uzyskało długo oczekiwane docelowe zaplecze na potrzeby prowadzonej działalności. Jest miejsca na różnorodne zajęcia, warsztaty czy kursy. Dzisiaj CKiS posiada m.in. salę warsztatową dla pracowni multimedialnej, pracowni plastycznej z wyjściem na taras widokowy, sali baletowej oraz klubowej, gdzie będzie funkcjonować będzie klub dla młodzieży. Na parterze już za kilka dni swoją działalność rozpocznie kawiarnia Frida Art Café, nowe miejsce spotkań w zabytkowym centrum Starego Sącza. Odremontowano też zabytkowe, kamienne piwnice sklepieniowe, które wkrótce zostaną udostępnione (także z przeznaczeniem na lokal gastronomiczny typu winiarnia/pub).

– Stary Sącz podjął się bardzo ambitnego zadania i zbudował obiekt jaki rzadko spotyka się w miasteczkach tej wielkości, za co należą się wielkie podziękowanie dla władz miasta – stwierdził dyrektor CKiS w Starym Sączu Wojciech Knapik. – Mamy budynek, którego nie powstydziłoby się żadne miasto nie tylko w Polsce, ale też zagranicą. Flagowy, efektowny obiekt, o ciekawej architekturze, funkcjonalny i idealnie położony w samym centrum miasteczka.

W poniedziałek 7 marca 2022 r zaplanowano uroczyste otwarcie i pierwszy wernisaż (wystawy pt. „Pandemia? Kryzys!”) w nowo otwartej Galerii IMO zaprojektowanej jako miejsce eksponowania sztuki współczesnej.

A już następnego dnia, kiedy opadną emocje towarzyszące otwarciu i zostanie zdemontowania tymczasowa infrastruktura zbudowana na potrzeby oficjalnych uroczystości obiekt, galeria i pozostałe pomieszczenia w tym również Kawiarnia Frida Art Café oficjalnie zostaną udostępnione zwiedzającym i użytkownikom (począwszy od 8 marca 2022 r).

– Cieszy, że nowy budynek powoli wrasta w Stary Sącz jako „miasteczko z klimatem”. – mówi Wojciech Knapik. – Pierwsze reakcje po zaprezentowaniu koncepcji architektonicznej autorstwa Wojciecha i Anny Świątków z pracowni architektonicznej 55Architekci wywołały niemały szok. Dziś, po kilku latach te emocje już w znacznej mierze opadły. Okazuje się, bowiem że ten obiekt o nowoczesnej bryle bardzo udanie komponuje się z zabytkowym otoczeniem, a nawet korzystnie je eksponuje. No i wbrew obawom w żadnym razie go nie przytłacza. Nowy budynek Centrum Kultury z dziedzińcem od ul. Kopernika 1 i sąsiednim Domem na Dołkach utworzył nową, bardzo przyjemną enklawę z potencjałem dla działań artystycznych i kulturalnych i jako miejsce spotkań. Warto dodać, że ostatnie dwa lata z powodu pandemii były trudne, ale daliśmy radę, a przed nami nowe wyzwania i bardzo bogaty program.

Chcemy być nowoczesnym, wielowymiarowym miejscem spotkań i dialogu, otwartym na pomysły ludzi i zaspokajającym ich kulturalne potrzeby oraz przygotowującym do aktywnego, krytycznego uczestnictwa w kulturze. W centrum naszego zainteresowania jest człowiek, dlatego chcemy być miejscem przyjaznym dla wszystkich, nastawionym na współpracę i budowanie wspólnoty, miejscem chętnie odwiedzanym i wybieranym do spędzania wolnego czasu. Na niektórych polach działania będziemy budować, a na innych poszerzać swoją rozpoznawalność na skalę krajową i międzynarodową.

KALENDARIUM FLAGOWYCH IMPREZ
CENTRUM KULTURY I SZTUKI W STARYM SĄCZU
(w 2022 roku)

10. Jubileuszowy Festiwal Podróży i Przygody BONAWENTURA
festiwal podróżniczy

22-24.04.2022
VIA CARPATIA 2021/22

międzynarodowe
biennale sztuki

27.04 do 21.08.2022
44. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej
festiwal muzyczny

29.06 do 3.07.2022
+ prolog 26.06.2022
2. PERYFERIADA
Beskidzka Kanikuła Filmowa
festiwal filmowy

29.07.do 7.08.2022
16. Międzynarodowy Plener Malarski
plener malarski

16-27.08.2022
9. PANNONICA FESTIVAL

festiwal muzyczny

1-3.09.2022

26. Jesienny Festiwal Teatralny
festiwal teatralny

2-22.10.2022
4. Sącz Jazz Festival

festiwal muzyczny

12.11.do 4.12.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony