Nowy Sącz: 71-latek stracił aż 19 tysięcy złotych! Oszukał go „policjant”

Starszy mężczyzna, mieszkaniec Nowego Sącza stracił 19 tysięcy złotych, ponieważ uwierzył człowiekowi, który do niego zadzwonił i podał się za funkcjonariusza Policji. Oszust wmówił 71-latkowi, że jego pieniądze zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone.


W poniedziałek (9 października) w Nowym Sączu doszło do wyłudzenia pokaźnej ilości gotówki „metodą na policjanta”. 71-letni mężczyzna zaufał osobie, która do niego zatelefonowała z informacją, że jego pieniądze zgromadzone w banku są zagrożone.

– Zmanipulowany senior wypłacił w bankomacie 19 tysięcy złotych, po czym zgodnie z instrukcją oszusta, zostawił je przy wiacie śmietnikowej, skąd błyskawicznie zostały zabrane. Kiedy do 71-latka dotarło, że został oszukany, o zdarzeniu poinformował sądeckich policjantów – oświadczyła kom. Justyna Basiaga, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.Obecnie prowadzone są czynności operacyjne mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz odzyskanie utraconych przez seniora funduszy. Mundurowi apelują przede wszystkim o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami. – Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, by osiągnąć swój cel. W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, prokuratora czy pracownika instytucji będzie żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną! Nie działajmy nigdy pochopnie. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy – podkreśliła kom. Justyna Basiaga.


W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (powinno się pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub trzeba skorzystać z innego aparatu telefonicznego).


Agnieszka Michalik
Źródło: KMP NS
Fot.: KMP NS, pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)
Wideo: Policja Lubuska („metoda na policjanta”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony