Nowy Sącz: Przed nami 2-letni paraliż komunikacyjny! Dzięki temu do Krakowa dotrzemy pociągiem w niecałą godzinę

Sądeczanie z niecierpliwością, od wielu lat czekali na rozpoczęcie działań w ramach inwestycji pn.: „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz” i w końcu się doczekali. Obecnie trwa wyburzanie starego wiaduktu kolejowego przy ul. Starowiejskiej. W listopadzie rozpoczną się również prace w rejonie ul. Kolejowej i Zielonej w Nowym Sączu. Większość ulic w mieście będzie zamknięta przez dwa lata. Czy mieszkańcy są gotowi na takie utrudnienia?


– W piątek (13 października) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za prawie 430 milionów złotych na modernizację kolejnego odcinka linii kolejowej nr 104 Rabka Zaryte – Mszana Dolna w ramach projektu Podłęże – Piekiełko. Obszary objęte już pracami to Chabówka – Rabka Zaryte i Klęczany – Nowy Sącz – poinformowała Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Konsekwentna realizacja poszczególnych etapów inwestycyjnych w ramach modernizacji linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz przybliża nas do reaktywowania trasy i zapewnienia mieszkańcom dostępności do kolei. Zawarty kolejny kontrakt jest ważnym krokiem w procesie inwestycyjnym dla wykonania całego przedsięwzięcia.

– Kolej dostępniejsza, bardziej komfortowa i bezpieczniejsza jest naszym celem, który niestrudzenie realizujemy. Świadczą o tym inwestycje prowadzone w ramach Krajowego Programu Kolejowego i uzyskiwane efekty. Kolejny kontrakt i przetarg na modernizację ważnej dla Małopolski trasy Chabówka – Nowy Sącz świadczy m.in. o skuteczności naszych działań – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.


– Dzięki rządowemu wsparciu, Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują już rozpoczęte zadania w ramach przedsięwzięcia Podłęże – Piekiełko i podejmują następne. To oznacza realne możliwości uzyskania planowanych efektów dla mieszkańców, którzy po wielu latach zyskają łatwiejszy dostęp do kolei – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz jest częścią większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej o nazwie Podłęże – Piekiełko. Inwestycja PLK S.A., oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 kilometrów trasy Chabówka – Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 kilometrów nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

We wtorek (17 października) podczas Sesji Rady Miasta Nowego Sącza radni oraz przedstawiciele PKP PLK S.A. dyskutowali na temat inwestycji pn. „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz”. Utrudnienia w ruchu, związane z jej realizacją mają potrwać dwa lata, dlatego mieszkańcy Nowego Sącza i okolic muszą się przygotować na komunikacyjny paraliż.


Rozpoczęcie prac przy budowie wiaduktu kolejowego na ul. Krakowskiej planowane jest na wiosnę 2024 roku i dlatego zostanie ona wówczas całkowicie zamknięta. Na dwa lata zostanie również zamknięta ul. Kolejowa, gdzie planowana jest kompleksowa przebudowa wiaduktu. Ruch do centrum Nowego Sącza będzie możliwy ul. Sienkiewicza i Waryńskiego, tak zapowiadają reprezentanci PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wykonawca przedsięwzięcia analizuje zastosowanie „kanału obejściowego” na ul. Węgierskiej i włączenie ruchu w ul. Radziecką. Po zakończeniu robót zamknięty zostanie także przejazd kolejowy na ul. Tatrzańskiej, który prowadzi na osiedle Wólki. Na ul. Jadwigi Wolskiej ma powstać przejście podziemne, natomiast przejazd kolejowy na ul. Szwedzkiej zostanie zlikwidowany. Droga równoległa zostanie zaś wybudowana po przeciwnej stronie torów (w skarpie). Na ul. Starowiejskiej, gdzie trwają już prace zwiane z demontażem starego wiaduktu kolejowego wkrótce ma zostać wprowadzony tylko ruch wahadłowy. Przejście podziemne zostanie wykonane na ul. św. Heleny. Cały czas trwają rozmowy dot. możliwości poruszania się przechodniów ul. Tatrzańską. MPK w porozumieniu z władzami Nowego Sącza przygotowuje specjalne rozwiązania, mające na celu transport mieszkańców przez ul. Legionów (czyli przez most). Pomysłów jest wiele.


Koszt przedsięwzięcia to 773 miliony złotych. Oprócz prac związanych z modernizacją linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz (będącej częścią inwestycji pn. Podłęże – Piekiełko) zostaną również wybudowane nowe drogi i chodniki. Podróż pociągiem z Nowego Sącza do Krakowa w niecałą godzinę nie będzie już tylko marzeniem, ale stanie się realna.


Agnieszka Michalik
Fot.: PKP PLK S.A. (wizualizacje)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony