Od jutra zniesienie części ograniczeń epidemicznych. Pamiętajmy, by przestrzegać pozostałych oraz stosować zasady reżimu sanitarnego

Choć 15 maja br. kolejna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa zostanie zniesiona, to w dalszym ciągu musimy pamiętać o przestrzeganiu pozostałych obostrzeń oraz podstawowych zasad sanitarnych. DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka – może nas uchronić przed COVID-19. Dbajmy o siebie i innych.

W reżimie sanitarnym otworzyły się już galerie sztuki i muzea, klienci wrócili do galerii handlowych, sklepów meblowych i budowlanych, a goście mogą korzystać z usług hoteli. Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób (do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19).

Z kolei od 15 maja br. będziemy mogli m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu. Zniesiony będzie również obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innych osób. W dalszym ciągu bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w obiektach handlowo-usługowych, urzędach czy w świątyniach.

Pamiętajmy, że w dalszym ciągu panuje epidemia koronawirusa i wszyscy musimy stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń. Sądeccy policjanci prowadzą działania prewencyjno-kontrolne na terenie dużych placówek handlowo-usługowych, w trakcie których sprawdzają m.in. czy klienci sklepów, pracownicy oraz osoby zarządzające wielkopowierzchniowymi obiektami, stosują się do aktualnych obostrzeń i obowiązujących zasad sanitarnych (w szczególności w zakresie noszenia maseczek). Ponadto każdego dnia funkcjonariusze m.in. sprawdzają osoby objęte kwarantanną i izolacją domową, kontrolują również przestrzeganie przepisów przez kierowców i pasażerów autobusów komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników. Mundurowi zwracają również uwagę na ilość osób przebywających w środkach transportu publicznego, obiektach, a także w hotelach, w których pomimo otwarcia, powinna być zajęta maksymalnie połowa dostępnych miejsc.

Osoby, które nie respektują aktualnych obostrzeń i zasad sanitarnych będą musiały liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Pamiętajmy, że walka z koronawirusem nadal trwa, a zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Dbajmy o siebie i innych.

Przypominamy, że wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa dostępne są na rządowej stronie www.gov.pl.

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony