Od piątku do pobrania wejściówki na spektal „Bolek i Żabusia”

W ramach działającej w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Sceny SOKÓŁ, 22 listopada br. (poniedziałek) o godz. 17.30, w Sali im. Lucjana Lipińskiego, po raz kolejny zostanie zaprezentowany spektakl Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego pt. „Bolek i Żabusia”.

Bezpłatne wejściówki są dostępne już od najbliższego piątku (5 listopada) w kasie MCK SOKÓŁ, od pon. do piątku w godz. 8.00 – 20.00, w sob. i niedz. w godz. 12.00 – 20.00 (tel. 18 44-82-600).

Spektakl to historia naszego miasta. Jest rok 1918. Kobiety z „Czytelni kobiet” w Nowym Sączu rozmawiają o wojnie, o trudnościach z nią związanych, o nadziejach na niepodległość i kłopotach aprowizacyjnych. Liczą zebrane finanse i dochodzą do wniosku, że największe wpływy miały ze spektakli organizowanych przez Bolesława. Pojawia się pomysł, żeby wystawić „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej, a jej przygotowanie powierzyć Bolkowi Barbackiemu. Próbom towarzyszy splot wielu nieoczekiwanych zdarzeń.

– Co z nich wyniknie, dowiemy się oglądając spektakl zrealizowany w konwencji „teatru w teatrze”, którego głównymi sprawczyniami są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – Prezes nowosądeckiej Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej, historyk, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również znawczyni postaci Bolesława Barbackiego. – opowiada Janusz Michalik. – Za sprawą lekko komediowo-romantycznej, a czasami też sensacyjnej fabuły spektaklu „Bolek i Żabusia” oraz wykreowanych przez aktorów Teatru Robotniczego postaci, przenosimy się w przeszłość, aby śledzić przygotowania do pierwszej premiery Teatru Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu, która miała miejsce właśnie w sali Sokoła, w dniu 16 kwietnia 1918 roku.

Scenariusz, scenografia i kostiumy – Maria MOLENDA

Reżyseria: Monika ŚLEPIAK

Współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne – Janusz MICHALIK

Obsada:

Bolesław Barbacki – Marcin RUCHAŁA

Stanisława Jurczakówna – Dorota KACZMARCZYK

Maria Wusatowska – Elwira MICHALSKA

Helena Dudzińska – Beata SZCZYPUŁA/Monika ŚLEPIAK

Ludwika Boguszowa – Irena MICHALSKA

Karol Myczkowski – Mieczysław FILIPCZYK

Karolina Wójsówna – Iwona ZNAMIROWSKA

Mieczysław Jarosz – Kamil JAKUBOWSKI

Tadeusz Grochowski – Zbigniew KUKLA

Dyrektor – Janusz MICHALIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony