Odpoczywaj z głową – bezpiecznie nad wodą!

Lato, a zwłaszcza wakacje sprzyjają wypoczynkowi. Ładna pogoda – słońce, bezchmurne niebo to świetny moment by wybrać się nad wodę. Morze, jeziora, rzeki, stawy i potoki oraz baseny czy aqua parki stwarzają wiele możliwości wypoczynku. Od opalania się i moczenia nóg przy brzegu, przez pływanie, czy uprawianie licznych sportów wodny. Wiele możliwości dostępnych na wyciągniecie ręki pozwala na aktywny wypoczynek nad wodą. Pamiętajmy jednak by, zachować rozsądek i przestrzegać kilku zasad, które pozwolą bezpiecznie wypocząć nad wodą.

#albowodaalboużywki

Nigdy nie wchodź do rzeki/stawu/jeziora/morza czy innego wodnego akwenu, gdy jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Alkohol czy inne używki rozluźniają zarówno umysł jak i ciało. Ze względu na pierwsze, to nie jesteśmy w stanie ocenić sytuacji i trafnie zauważyć zagrożenie, jesteśmy skłonni do nieświadomego podejmowania ryzyka. Woda to żywioł, a brak rozwagi może skutkować urazami, podtopieniami, utonięciem czy urazami kręgosłupa (nieumiejętne skoki do wody). Alkohol pod kątem typowo fizjologicznym wpływa on rozluźniająco na ciało opóźniając reakcję organizmu, działa relaksacyjnie na mięśnie, a bezpośrednio po spożyciu obniża ciśnienie, które w określonych przypadkach prowadzić może do omdleń, co w sytuacji przebywania w wodzie jest ogromnym zagrożeniem. W podobny sposób działają inne używki uniemożliwiając świadome, bezpieczne korzystanie z wody. Dla przykładu opioidy (narkotyki takie jak morfina czy fentanyl) prowadzą do depresji układu oddechowego, tym samym zaburzając oddychanie, a nawet spowodować sytuację braku oddechu.

#pogodabywazdradliwa

Bezchmurne niebo, lekki wiaterek – wydawałoby się pogoda idealna. Niekoniecznie – wysoka temperatura, wiatr to wszystko wpływa na przemieszczanie się chmur i może być przyczyną gwałtownej zmiany pogody. Wichura, burze, czy zlewy mogą zagrozić bezpieczeństwu, a od tego stanu do tragedii tylko krok. Przed zażyciem kąpieli – upewnij się, że warunki atmosferyczne są odpowiednie – nie kąp się w trakcie burzy, silnego wiatru czy ograniczonej widoczności

#martwynikomuniepomożesz

Nad większością wód czuwają ratownicy. Co jeśli zauważysz niebezpieczne zdarzenie, kogoś topiącego się? Krzycz, aktywizuj konkretne osoby, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Często umiejętność pływania może okazać się nie wystarczająca, dla tego skok do wody to ostateczność. Warto wykorzystać przedmioty, które umożliwiają utrzymanie się na wodzie – gumową piłkę, materac rzucając do topiącego się lub podpływając z takim przedmiotem. Należy w miarę możliwości płynąć od tył, aby uniemożliwić chwyty, które mogą blokować ruchy. Należy także wezwać pomoc dzwoniąc pod numery alarmowe.

#włączmyślenieryzykującswojeżycieryzykujeszżycieinnych.

Zachowaj racjonalne myślenie – nie wchodź do rwącej rzeki, nie wyskakuj z łódki/rowerka wodnego, nie wywracaj celowo kajaka – ryzykujesz życiem. Wchodź stopniowo do wody – przyzwyczaj swoje ciało do różnicy temperatury wody i powietrza – to zminimalizuje ryzyko wystąpienia “szoku termicznego”   Nigdy nie skacz “na główkę” w miejscu do tego nie przeznaczonym – bezpośrednio pod powierzchnią wody może znajdować się dno, konar lub głaz. Skacząc w taką przeszkodę możesz doznać poważnego urazu, którego skutki mogą być nieodwracalne – łącznie ze śmiercią. Pamiętaj także, że Twoje nieodpowiedzialne zachowanie może zrujnować życie kogoś kto chce ci pomóc.

#mierzsiłynazamiary

Życie jest tylko jedno. Bycie nad wodą w grupie czasem związane jest z presją i ,,wyścigami” kto więcej morze. Nie ulegaj presji otoczenia – nie wypływaj daleko od brzegu, nie nurkuj na środku jeziora i nie skacz “na bombę” do stawu, gdy nie umiesz pływać. Kąpiel w wodzie do kolan w zupełności wystarczy, by w pełni cieszyć się wakacjami i móc je przeżyć za rok. Zawsze można doszkolić się przed kolejnymi. Pamiętaj też, że pływanie w basenie, a pływanie w otwartych akwenach mimo wszystko trochę się różni.

#akwenakwenowinierówny–nicniejestnazawsze

O ile baseny i aqua parki mają dna stworzone przez człowieka o tyle te naturalne zbiorniki stale się zmienią. Powstają wiry, dno ulega erozji. Nurt rzeki przynosi przeszkody w postaci gałęzi czy kamieni oraz mułu. Nawet rzeka, czy potok, w którym kąpiesz się od dziecka może być bardzo niebezpieczny i spowodować uszczerbek czy śmierć. Ważne by kąpać się w miejscach do tego wyznaczonych bezpiecznych. Kąpieliska mogą być strzeżone i niestrzeżone. To na kąpieliskach strzeżonych zarządca może wydać zakaz kąpieli, na niestrzeżonych nie ma ograniczeń. Warto też wspomnieć o zbiornikach retencyjnych i ujęciach wodnych, które zazwyczaj są odgrodzone płotem, że nie wolno w takich miejscach się kąpać, tym bardziej jeśli jest zakaz.

Pamiętaj – czasu nie cofniesz. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo by także kolejnego lata odpoczywać nad wodą!

Art. powstał we współpracy z doświadczonym ratownikiem medycznym P. Dariuszem

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony