Orlen gra w zielone!

Potwierdzono informacje odnośnie kolejnych projektów fotowoltaicznych grupy PKN Orlen.

Należąca do PKN Orlen spółka energetyczna Energa ogłosiła niedawno rozpoczęcie prac na budowie farmy PV Gryf o mocy 20 MW. Teraz zapowiada większy projekt – PV Mitra.

„Elektrownia powstanie w gminie Przykona (woj. wielkopolskie), na terenach poeksploatacyjnych likwidowanej kopalni węgla brunatnego Adamów. Konsorcjum Energi i kopalni Adamów powstało już 11 lat temu, w związku z planami zakończenia wydobycia. Orlen będzie kontynuował prace nad projektem. W porównaniu z pierwotnymi zamiarami moc elektrowni będzie jednak większa – wyniesie ok. 100 MW. Inwestycje w Wielkopolsce pozwolą nie tylko zastąpić dotychczasową produkcję energii z węgla, ale także wykorzystać istniejącą infrastrukturę przesyłową i zapewnić rekultywację terenów pokopalnianych. Już teraz działa na nich farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW i trwa budowa farmy fotowoltaicznej PV Gryf. Farma PV Mitra jest na etapie prac planistycznych. Łączny potencjał powstającego Centrum OZE Energa wynosi 160 MW. Po zakończeniu inwestycji Energa będzie tam w stanie zasilić zieloną energią 100 tys. gospodarstw domowych.”.

Orlen prężnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Obecnie ma 450 MW zainstalowanych w OZE. W najbliższych latach planuje budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce oraz morskie farmy wiatrowe na Bałtyku (ich szacowana moc to na dzisiaj 1,7 GW). Całkowitą neutralność emisyjną Orlen chce uzyskać do roku 2050.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Instagram