Orlen gra w zielone!

Potwierdzono informacje odnośnie kolejnych projektów fotowoltaicznych grupy PKN Orlen.

Należąca do PKN Orlen spółka energetyczna Energa ogłosiła niedawno rozpoczęcie prac na budowie farmy PV Gryf o mocy 20 MW. Teraz zapowiada większy projekt – PV Mitra.

„Elektrownia powstanie w gminie Przykona (woj. wielkopolskie), na terenach poeksploatacyjnych likwidowanej kopalni węgla brunatnego Adamów. Konsorcjum Energi i kopalni Adamów powstało już 11 lat temu, w związku z planami zakończenia wydobycia. Orlen będzie kontynuował prace nad projektem. W porównaniu z pierwotnymi zamiarami moc elektrowni będzie jednak większa – wyniesie ok. 100 MW. Inwestycje w Wielkopolsce pozwolą nie tylko zastąpić dotychczasową produkcję energii z węgla, ale także wykorzystać istniejącą infrastrukturę przesyłową i zapewnić rekultywację terenów pokopalnianych. Już teraz działa na nich farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW i trwa budowa farmy fotowoltaicznej PV Gryf. Farma PV Mitra jest na etapie prac planistycznych. Łączny potencjał powstającego Centrum OZE Energa wynosi 160 MW. Po zakończeniu inwestycji Energa będzie tam w stanie zasilić zieloną energią 100 tys. gospodarstw domowych.”.

Orlen prężnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Obecnie ma 450 MW zainstalowanych w OZE. W najbliższych latach planuje budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce oraz morskie farmy wiatrowe na Bałtyku (ich szacowana moc to na dzisiaj 1,7 GW). Całkowitą neutralność emisyjną Orlen chce uzyskać do roku 2050.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony