Oszustami okazały się być kobiety! – odzyskano pieniądze i biżuterię!

Wczoraj sądecka Policja otrzymała trzy zgłoszenia dotyczące wyłudzeń pieniędzy od seniorek. Jedna ze starszych pań nie dała się oszukać, ale dwie kolejne sądeczanki straciły swoje oszczędności. Dzięki błyskawicznym działaniom i współpracy sądeckich oraz krakowskich policjantów, pieniądze i kosztowności starszych pań zostały odzyskane, a dwie kobiety podejrzewane o to przestępstwo zostały zatrzymane, kiedy wjeżdżały taksówką do  Krakowa.

złoto zabezpieczone przez policjantów

Do oszustw doszło we wtorek, 16 marca br. Około południa, dwie starsze mieszkanki Nowego Sącza telefonicznie zostały poinformowane o rzekomej tajnej policyjnej akcji, która miała na celu zatrzymanie przestępców wyłudzających pieniądze od seniorów oraz o konieczności ochrony swoich oszczędności. Kobiety zostały zmanipulowane przez rozmówców w taki sposób, że zgodnie z ich poleceniem zostawiły w umówionych miejscach swoje pieniądze i kosztowności. Jedna z nich zostawiła pakunek przy drzewie w pobliżu swojej posesji, z kolei druga na parkingu przy jednym z samochodów. Dzięki temu ich pieniądze miały być bezpieczne. Gdy tylko starsze panie zorientowały się, że zostały oszukane natychmiast poinformowały Policję.

pieniądze, złoto i biżuteria zabezpieczone przez policjantów

Sądeccy kryminalni niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszeń rozpoczęli szeroko zakrojone działania, na podstawie których wytypowali dwie kobiety podejrzewane o te przestępstwa. Policjanci ustalili, że sprawczynie właśnie jadą taksówką w kierunku Krakowa. Zebrane informacje zostały natychmiast przekazane funkcjonariuszom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, dzięki czemu wskazany samochód został zatrzymany do kontroli drogowej przez mundurowych z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przy wjeździe do stolicy Małopolski. Okazało się, że taksówką podróżują dwie mieszkanki Dolnego Śląska w wieku 21 i 33 lat. Ponadto kobiety miały przy sobie pieniądze i kosztowności pochodzące z dokonanych przestępstw – 20 tys. złotych, funty brytyjskie, dolary amerykańskie i złotą biżuterię.

Kobiety zostały zatrzymane i przewiezione do krakowskiej komendy, skąd zostały przekonwojowane przez sądeckich funkcjonariuszy do Nowego Sącza, gdzie prowadzone są dalsze czynności w tej sprawie.

pieniądze zabezpieczone przez policjantów

Policjanci po raz kolejny apelują, by nie przekazywać nieznajomym osobom żadnych pieniędzy!

Stosując te podstawowe zasady nie dasz się przechytrzyć oszustom:

1.      Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi, szczególnie podczas rozmowy telefonicznej.

2.      Nie ufaj osobom, które przez telefon przedstawiają się jako krewni, ich przyjaciele, urzędnicy czy funkcjonariusze i proszą o pieniądze.

3.      Nie działaj pochopnie, daj sobie czas do namysłu i zawsze potwierdzaj taką prośbę poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z bliską osobą – wnukiem, córką, synem itp.,

4.      Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym, w tym również osobom
podającym się za policjantów(pamiętaj, że funkcjonariuszenie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom).

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego).

źródło/fot. KMP w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony