Oszustka podająca się za urzędniczkę okradła seniorkę. Policjanci apelują o ostrożność

Oszustka podająca się za urzędniczkę okradła seniorkę. Policjanci apelują o ostrożność

88-letnia sądeczanka wpuściła wczoraj do swojego domu kobietę, która przedstawiła się jako urzędniczka. Oszustka pod pretekstem konieczności ustalenia źródła ogrzewania budynku, ukradła seniorce 50 tysięcy złotych.

11 lipca br. około godziny 9 przed jednym z domów w gminie Grybów zaparkował biały samochód osobowy. W środku został około 50-letni mężczyzna, natomiast z pojazdu wysiadła moda kobieta. 88-latce, która otworzyła drzwi, przedstawiła się jako urzędniczka – chciała ustalić, czym ogrzewany jest budynek, dlatego niczego niepodejrzewająca seniorka wpuściła ją do domu.

Podczas rozmowy na temat funkcjonowania systemu grzewczego, młoda kobieta poprosiła seniorkę, by ta pokazała jej stuzłotowy banknot – miała sprawdzić, czy posiada wszystkie wymagane znaki i zabezpieczenia. Starsza pani poszła zatem do pokoju, w którym trzymała pieniądze i przyniosła jeden z banknotów, z którym według „urzędniczki”, wszystko było w porządku. Następnie obie kobiety wyszły na podwórko. W czasie gdy mężczyzna zajął seniorkę rozmową, młoda kobieta wykorzystała jej nieuwagę i niezauważona weszła do domu. Gdy „goście” odjechali, 88-latka zorientowała się, że w miejscu, w którym trzymała swoje oszczędności, nie ma pieniędzy. Starsza kobieta straciła łącznie 50 tys. złotych.

W związku z tą sytuacją policjanci apelują o zachowanie ostrożności. Bardzo często do naszych drzwi pukają np. osoby zbierające pieniądze na cele charytatywne, kominiarze, osoby odczytujące stan liczników czy akwizytorzy, którzy chcą przedstawić swoją ofertę. Z uwagi na to, że trudno odróżnić oszustów od osób z dobrymi intencjami, najlepiej, by seniorzy nie wpuszczali do mieszkań nikogo obcego. Jeśli muszą już to zrobić, w żadnym wypadku nie powinni otwierać drzwi odruchowo, bez zastanowienia. 


Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zadzwonić do firmy/instytucji, którą pukająca do drzwi osoba reprezentuje, aby upewnić się, że faktycznie jej pracownik został wysłany pod nasz adres. Pamiętajmy, że jeśli już obce osoby znajdą się w naszym mieszkaniu nie spuszczajmy ich z oczu, nie pokazujmy miejsc, w których trzymamy gotówkę, nie chwalmy się wartościowymi przedmiotami oraz zachowajmy wzmożoną czujność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony