Pieśni Lyra Viol – Muzyka Dawna w Kościele Ewangelickim

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Nowym Sączu zaprasza na kolejny koncert z cyklu Muzyka Dawna w Kościele Ewangelickim, który tym razem, wyjątkowo odbędzie się w Domu Gotyckim przy ulicy Lwowskiej 3 dnia 26 listopada 2022 r., o godzinie 19.00

Wydarzenie na facebooku

Przed publicznością wystąpi Mateusz Kowalski – viola da gamba/śpiew.

Mateusz Kowalski violę da gamba studiował w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego (u Kazimierza Pyzika) oraz w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie (u Marcina Zalewskiego). W 2009 roku uzyskał w tej uczelni dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił również w Królewskim Konserwatorium w Hadze, kształcąc się u Philippa Pierlot i Rainera Zipperlinga oraz we Francji u Marianne Muller.

Jest członkiem zespołu Floripari, którego siedzibą jest Zamek Królewski na Wawelu. Występuje również w kilku innych formacjach muzyki dawnej w Polsce – Ars Cantus, Capella Cracoviensis, Cracow Singers, w międzynarodowym Ensemble Barocum, litewskim Brevis Consort oraz słowackim Le Nuove Musiche. Współpracuje również baletem dworskim Cracovia Danza. Z tymi zespołami, jako kameralista i solista, występuje w Polsce i za granicą (m.in. Holandia, Szkocja, Hiszpania, Włochy, Słowacja, Ukraina, Bułgaria, Australia).
Wraz z gambowym triem Gambasada zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym
Konkursie Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej – Żory 2012.

Od 2013 uczy gry na violi da gamba w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. W roku 2020 w swojej macierzystej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.

W sierpniu 2022 roku nakładem krakowskiej Fundacji inCanto, ukazał się dwupłytowy album, Antologia Lyra Viol, z solową XVII-wieczną angielską muzyką na violę.

Swoją przygodę z muzyką dawną rozpoczynał w Bractwie Lutni z Dworu na Wysokiej, wokalnej grupie prowadzonej przez lutnistę, Antoniego Pilcha. Z zespołem tym koncertował w kraju i za granicą – m.in. Festiwal d’Ile de France, reprezentacja Województwa Małopolskiego na wystawie Expo Hanower ‘2000, koncerty na zaproszenie Konsulatu Polskiego w Barcelonie, trzykrotny udział w Festiwalu Trialogos w Tallinie (tam współpraca z estońskim zespołem Linnamusikud i rosyjskim Sirin).

Od 1997 r. prowadzi wokalny zespół Perfugium, którego głównym polem zainteresowań jest polifonia renesansowa oraz tradycyjne pieśni Kościoła w Polsce. Z zespołem tym wydał sześć płyt CD.

W programie:
Tobias Hume
A Pollish Ayre I, II – Tobacco – Fain would I change that note
The First Part of Ayres (1605)

Anonim
Walsingham
Matthew Holmes Lute Book (ok. 1615)

William Corkine Shall a smile or guileful glance
The Second Book of Ayres (1612)

Robert Tailour
Out from the deep (Psalm 130)
The Sacred Hymns (1615)

John Dowland
Lachryme, ar. R. Sumatre
Manchester Lyra Viol Manuscript (ok. 1660)

Sleep wayward thoughts
Oxford, Christ Church Ms. Mus. 439 (ok. 1630)

Tobias Hume
What greater griefe – Humoreus Pavan – The Old Humour
The First Part of Ayres (1605)

Thomas Ford
A pill to purge melancholie – And if you doe touch me ile crie – Why not here
Musicke of Sundrie Kinds (1607)

Robert Jones
My thought this other night
First and the Second Book of Songs and Ayres (1601)

John Maynard
Pavin
The XII Wonder of the World (1611)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony