Pogrzeb Niezłomnych bohaterów powojennej Polski

We wtorek tj. 14. września w Krakowie, odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych ks. Władysława Gurgacza ps. „Sema”, Ryszarda Kłaputa ps. „Pomsta” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego ps. „Mokry”. Organizatorami wydarzenia są wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Zwłoki Żołnierzy zostały odnalezione podczas prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim w latach 2017-2018.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:40, kiedy to do bazyliki Mariackiej w Krakowie zostaną wprowadzone trumny Żołnierzy. O godz. 12:00 rozpocznie się msza święta, którą swoim śpiewem uświetni Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich.

Po mszy, kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami Krakowa na cmentarz Rakowicki, tam przy udziale asysty wojskowej odbędą się uroczystości pogrzebowe na nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 przy ul. Prandoty. Kwatera ta zostanie poświęcona i będzie miejscem spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– Serdecznie zapraszam na uroczystości, które przygotowujemy wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Naszym obowiązkiem jest to, aby kultywować pamięć o tych, którym jest ona należna. Żołnierze Wyklęci byli zapomniani przez poprzedni ustrój i uznani za „bandytów”, teraz My jesteśmy im winni oddanie hołdu, ponieważ walcząc o wolność dla naszego kraju zasłużyli sobie na to. Zapraszam wszystkich Małopolan do wzięcia udziału we wtorkowych uroczystościach pogrzebowych – mówi wojewoda małopolski.

źródło/grafika: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony