Pokazy cyrkowe jako produkt turystyczny – czy warto wpuszczać je do miast?

Słowo cyrk można interpretować na różne sposoby postrzegając cyrk jako instytucję rozrywkową, miejsce występów czy rodzaj sztuki będący forma rozrywki. Bez wątpienia cyrk kojarzy się z pokazami artystycznymi – to współpraca akrobatów, klaunów, iluzjonistów, żonglerów, treserów zwierząt i innych wykonawców w specjalnym miejscu: namiocie lub stałym obiekcie gdzie wykorzystywane są talenty i ciężka praca ludzi.
Pierwsze formy cyrkowych występów miały swoje korzenie w starożytności. Jednakże, to, co znamy dzisiaj jako współczesny cyrk, zaczął kształtować się w Europie Zachodniej w XVIII wieku. Za pierwszy cyrk w formie, która znana jest obecnie znaje się Pierwszy znany cyrk w formie, jaką znamy dzisiaj, został założony w Londynie w 1768 roku przez Philipa Astleya, byłego kawalera armii brytyjskiej. Astley stworzył arenę w kształcie okręgu, która stała się podstawą dla współczesnego cyrku. Występy zawierały akrobacje jeźdźców konnych, które wykonywane były wokół arenki.

Wraz z rozwojem przemysłu i zmianami społecznymi, cyrk stał się popularną formą rozrywki w całej Europie i wkrótce także w innych częściach świata. Z czasem pojawiły się nowe elementy i atrakcje, takie jak klauni, iluzjoniści, trapezyści, żonglerzy oraz pokazy zwierząt. Przez lata wiele kontrowersji budziło traktowanie zwierząt, ich warunki bytu, przemoc i wykorzystywanie do spektaklów w cyrkach. Ciasne klatki, podróże zarabianie na zwierzętach bez dbania o ich warunki bytowe. Działania podejmowane na arenie międzynarodowej miały prowadzić do poprawy warunków wszystkich dzikich zwierząt, tak, by nie stawały się one przedmiotem handlu. Regulacje prawne dotyczące zakazu handlu dziką fauną i florą miały objąć również zakazowi wykorzystywaniu dzikich zwierząt w cyrkach. Unia Europejska, organizacje między narodowe podejmują szereg działań, które służyć mają poprawie warunków zwierząt, zakazowi wykorzystania zwierząt do pokazów cyrkowych. W zależności od kraju i tradycji udziału zwierząt w przedstawieniach różni się podejście do zwierząt. Obecnie obowiązuje zakaz używania zwierząt niebezpiecznych, co pozytywnie wpływa również na brak hodowli prowadzonych na “cyrkowym kodzie PKD”. W ramach kampanii Cyrk bez zwierząt prowadzony jest walka o całkowity zakaz używania zwierząt w cyrkach.
Cyrki w Polsce mają długą tradycję sięgającą XIX wieku, za złoty okres przyjmuje się jednak lata komunizmu, kiedy ta forma rozrywki była najpopularniejsza. Już w latach 90 powstawały liczne cyrki, obecnie na rynku funkcjonują cyrki takie jak: Astoria, Europa, Safari, Zalewski, Na wodzie – Waterland. Trasy trup cyrkowych promowane są w mediach, a przed pokazem ciężko nie natknąć się na plakat i zniżki na bilety. Cyrki na przestrzeni lat bez wątpienia się zmieniały mają swoich zwolenników i przeciwników. Choć kontrowersje budzą metody i moralność wykorzystywania zwierząt pokazy budzą podziw i przyciągają odwiedzających. Czy warto wpuszczać cyrki do miast? Czy to atrakcja dla turystów czy dla mieszkańców?

Więcej o cyrkach w Polsce: klik
Więcej o kampanii Cyrk bez zwierząt: klik
Pokazy cyrkowe: klik klik
Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony