Policyjna akcja „ZNICZ” na Sądecczyźnie

Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – dni, podczas których szczególnie licznie będziemy odwiedzać groby bliskich. Jak co roku w tym okresie nad bezpieczeństwem podróżujących i osób odwiedzających miejsca pochówku najbliższych będą czuwać zwiększone siły sądeckiej Policji. Funkcjonariusze będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, a ich zadaniem będzie zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu, a także pomoc podróżnym w bezpiecznym dotarciu na mogiły bliskich.

Trwająca od 28 października do 2 listopada br. policyjna akcja „Znicz” to czas wytężonej służby nie tylko dla wielu policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji sądeckiej komendy, ale także dla policjantów pionu kryminalnego, którzy pojawią się w rejonie cmentarzy w ubiorze cywilnym. Wszystko po to, by pomóc mieszkańcom oraz osobom, które w tym czasie przyjadą na Sądecczyznę, bezpiecznie dotrzeć do miejsc pochówku bliskich.

Podczas działań funkcjonariusze będą sprawdzać m.in. czy kierowcy są trzeźwi, czy poruszają się z bezpieczną prędkością i stosują do przepisów ruchu drogowego, a także czy dzieci są przewożone w fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Przypominamy, że 31 października br. w godzinach 18:00-22:00 oraz 1 listopada br. w godzinach 8:00-22:00 będzie obowiązywać zakaz ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Zmiana organizacji ruchu w rejonach cmentarzy

Z uwagi na zmianę organizacji ruchu w rejonie cmentarzy policjanci będą też informować o występujących utrudnieniach drogowych czy możliwości dojazdu do parkingu. W rejonie pięciu cmentarzy w Nowym Sączu – cmentarza komunalnego oraz nekropolii w dzielnicach Gołąbkowice, Zawada, Biegonice i Helena zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 30 km/h, a kierowcy będą musieli stosować się do znaków informujących o wzmożonym ruchu pieszych, jak również do zakazu zatrzymywania się i parkowania w wyznaczonych miejscach.

Szczegółowe informacje w komunikacie Uwaga! Zmiana organizacji ruchu w rejonie pięciu cmentarzy w Nowym Sączu  

Przed wyjazdem zabezpiecz swoje mieszkanie

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu lub mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy czy kurki z gazem są zakręcone, piecyki elektryczne i inne tego typu urządzenia wyłączone oraz czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom lub mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

W związku ze wzmożonymi kontrolami policjanci radzą, by każdy kierowca przed wyjazdem przygotował samochód do podróży, sprawdził sprawność hamulców, działanie świateł, jak również ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych. Podczas jazdy należy stosować się do limitów prędkości i przepisów ruchu drogowego, a w rejonie cmentarzy zachować szczególną ostrożność, pamiętać o zmianach organizacji ruchu i stosować się do poleceń funkcjonariuszy.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi stosując podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Należy pamiętać, by nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd ani nie wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Policjanci przypominają również, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i tym samym pomoże ustrzec przed tragedią na drodze.

Uważaj na kieszonkowców

Ostrożności nie należy tracić także na cmentarzu, w środkach komunikacji miejskiej czy podczas zakupów w pobliżu nekropolii. Ważne by w miarę możliwości unikać tłoku (szczególnie sztucznego, który tworzą kieszonkowcy) i z ograniczonym zaufaniem podchodzić do nowo poznanych osób, szczególnie gdy wykazują zbyt duże zainteresowanie naszymi sprawami czy nachalną chęć pomocy.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy. Warto mieć odliczoną gotówkę na zakupy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty, a w trakcie płacenia za zakupy w sklepie czy na przycmentarnym stoisku, nie pokazywać ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce, by nie ułatwiać pracy złodziejom.

Gdy w rejon cmentarza przyjedziemy własnym samochodem, nie należy zostawiać wewnątrz żadnych wartościowych przedmiotów tj. torebki, laptopy czy telefony komórkowe. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. w bagażniku. Często zdarza się, że skradziony z samochodu przedmiot jest o wiele mniej wart w porównaniu do ceny nowej szyby.

Nad bezpieczeństwem podróżujących i odwiedzających cmentarze na Sądecczyźnie, będzie dbała liczna grupa sądeckich policjantów, jednak niezależnie od tego należy mieć świadomość, że bezpieczne dotarcie do celu podróży, właściwe zabezpieczenie mienia oraz bezpieczeństwo własne i bliskich, w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony