Pomoc dla Ukrainy: ważne informacje dla osób przyjmujących uchodźców

Akcja pomocy dla Ukrainy trwa. Oprócz transportów z darami i pomocy humanitarnej, wiele osób pomaga Ukraińcom, którzy przybyli już na Sądecczyznę. Przez te ostatnie dni pokazaliśmy po raz kolejny nasze wielkie serca i zaangażowanie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc, zbiórki żywności i zbiórki darów, pakowanie ich i przewożenie na granicę.

– Dziękuję pracownikom Starostwa Powiatowego i wszystkich jednostek, mieszkańcom całego Powiatu Nowosądeckiego, którzy pracują nawet w nocy, aby zabezpieczyć byt uchodźców. Jestem dumny z mieszkańców Sądecczyzny! – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dziękujemy wszystkim osobom prywatnym, które w pierwszych dniach przyjęły uchodźców z Ukrainy. Kolejne osoby, które będą nas przyjeżdżały będą kwaterowane w dużych ośrodkach – hotelach i pensjonatach. Osoby, które przyjęły już uchodźców do swoich domów, prosimy o kontakt z urzędami gmin – zostali tam wyznaczeni koordynatorzy – lub z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego i zarejestrowanie wszystkich uchodźców. To pomoże w najbliższym czasie  zorganizować dla nich opiekę lekarską, psychologiczną, tłumaczy, a także w kolejnych dniach – szkołę i opiekę dla dzieci.

Aby akcja pomocy miała sens, nie może być chaotyczna.

– Prosimy, aby nie przywozić uchodźców na własną rękę z granicy – często trafiają do nas osoby nie zarejestrowane, nie mają wyznaczonych miejsc zakwaterowania – dodaje starosta Marek Kwiatkowski. – Za każdym razem proszę o kontakt z naszym Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownicy mają bazę obiektów, w których można zakwaterować uchodźców. Cieszę się, że tylu mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego ruszyło z pomocą, ale jednocześnie ponawiam apel – róbmy to wszystko „z głową”. Trzeba też pamiętać, że obecnie nie ma możliwości refundacji kosztów osobom, które przyjęły Ukraińców prywatnie.

Starosta skierował również prośbę do lekarzy, szczególnie pediatrów oraz do psychologów.

– Poszukujemy profesjonalistów, którzy w razie potrzeby, bezpłatnie, pomogą uchodźcom. Będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych – tłumaczy starosta Marek Kwiatkowski. – Mamy też prośbę do firm dysponujących autokarami i busami o zgłaszanie się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, aby w razie konieczności przywiezienia uchodźców z granicy – byli do dyspozycji.

Osoby chcące nieść pomoc proszone są o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

Pomocne linki:

BIP Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu / Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego / Pomoc dla Ukrainy (nowosadecki.pl)

Niebawem wyruszy kolejny transport darów z Sądecczyzny | Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu (nowosadecki.pl)

Pomoc Ukrainie – lista koordynatorów w gminach | Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu (nowosadecki.pl)

Pomagamy Ukrainie! Niebawem wyruszy transport darów | Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu (nowosadecki.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony