Pomoc ma moc

Licealna klasa medyczno-ratownicza w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, to profil z przyszłością. Oprócz nauki w szkole, uczniowie mogą liczyć na zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz warsztaty i wykłady na Wydziale Chemii, Biotechnologii i Muzeum Anatomii UJ w Krakowie.

Uczymy odpowiedzialności za ludzkie życie i zdrowie, ale także kładziemy nacisk na kształtowanie postaw moralnych wśród uczniów – mówi Maria Aleksander-Pisz, dyrektor ZSP w Krynicy-Zdroju.

Przedmiotami rozszerzonymi w klasie medyczno-ratowniczej są: biologia, chemia oraz język angielski. Nauka trwa cztery lata. W tym czasie, młodzież poznaje w teorii i praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zabiegów resuscytacyjnych. Nabywa wiedzę o sposobach niesienia pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach. Uczniowie nabywają również wiedzę o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego, przyswajają procedury przedmedyczne, kształtują w sobie cechy, jakimi powinien wyróżniać się lekarz i ratownik, rozwijają predyspozycje do działania i myślenia ratowniczego.

Oferta skierowana jest do uczniów, którzy chcą kontynuować naukę w uczelniach medycznych na kierunkach: farmacja, medycyna, stomatologia, weterynaria, zdrowie publiczne, analityka medyczna, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, fizjoterapia, czy radiologia. To również oferta dla tych, którzy chcą studiować na kierunkach, gdzie wiodącymi przedmiotami są biologia i chemia (np. biotechnologia, fizjoterapia, wychowanie fizyczne, kosmetologia, chemia spożywcza, ochrona środowiska, technologia chemiczna, aparatura medyczna, dietetyka, czy inżynieria chemiczna). Oczywiście, absolwenci kierunku mogą również kontynuować naukę w szkołach policealnych w zawodach: technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik usług kosmetycznych, technik masażysta, technik fizjoterapii, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, technik BHP i innych.

Jak każdy profil LO w ZSP Krynica także i ten gwarantuje udział w wyjazdach do krajów europejskich w ramach Programu Erasmus+ oraz udział w projektach, np. Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej. Uczniowie przygotowywani są do uczestnictwa w konkursach i olimpiadach (Olimpiada Ekologiczna, Ogólnopolskie Zawody Pierwszej Pomocy, Ogólnopolska Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH, Olimpiada o Indeks UJ, Olimpiada Biologiczna, Olimpiada Chemiczna, itp.)
Szczegóły: http://krynica.szkola.pl/zsp/rekrutacja/licea/liceum-medyczno-ratownicze/

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony