Posłowie zachwalali Polski Ład na stacji paliw Orlen

  • Posłowie Jan Duda i Arkadiusz Mularczyk na stacji Orlen przy ul. Krakowskiej zachwalali działania rządu związane m. in. obniżką VAT na paliwa.

– W styczniu popularna benzyna 95 kosztowała blisko 6 zł – mówił poseł Arkadiusz Mularczyk. – Dzisiaj to 5,20 zł, czyli mamy najtańsze paliwo w Europie. Jesteśmy na stacji Orlen i warto zauważyć, że benzyna jest tania, ale również to jest obiekt bardzo dobrze zarządzany, gdzie jest miła obsługa, gdzie można dobrze zjeść czy napić się znakomitej kawy.

– Ekonomiści już mówią o pozytywnych skutkach pierwszej tarczy i to cieszy – dodał poseł Jan Duda. – Dzięki temu inflacja nieco się obniżyła. Oczywiście nie wszędzie to widać, bo niektórzy handlowcy nie obniżają cen. Ale warto przypomnieć, że może dojść do sytuacji, że spadnie popyt, bo ludzie potrafią liczyć. I co wtedy? Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

– To bezprecedensowa obniżka stawek VAT w naszej historii, takiej nie było za Tuska. – stwierdził poseł Arkadiusz Mularczyk. – To realna odpowiedź rządu Mateusza Morawieckiego na inflację, która jest obecna na świecie. Oczywiście jest to efekt pandemii covid, manipulacji cenami gazu przez Federację Rosyjską, ale też polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Według ekonomistów dzięki Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 w kieszeniach Polaków pozostanie 25 mld zł. To duże kwoty, ale dzięki nim mniej odczujemy skutki inflacji.

Warto przypomnieć, że dzięki Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 obniżono VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc., na gaz z 8 proc. do 0 proc., na podstawowe produkty spożywcze do 0 proc. czy obniżki VAT na prąd do 5 proc., na ciepło do 5 proc.
– obniżka VAT na nawozy z 8 proc. do 0 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony