Powiatowe Szkółki Ginących Zawodów – umowy podpisane

340 tysięcy złotych – tyle Zarząd Powiatu Nowosądeckiego przeznaczył w tym roku na prowadzenie Szkółek Ginących Zawodów. Obecnie w Powiecie działa 78 szkółek, w których łącznie uczy się ponad 700 osób. Pracuje z nimi 48 instruktorów. Liczba godzin w tygodniu – 215. Dzisiaj podpisano umowy z osobami prowadzącymi szkółki. 

– Szkółki Ginących Zawodów to jeden z projektów, który realizujemy jako samorząd powiatowy. Obejmuje szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe naszego regionu i ocala je od zapomnienia – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dzięki szkółkom, dzieci i młodzież wiedzą, jak pisze się ikony, maluje na szkle, wykonuje ozdoby z bibuły i oczywiście gra na tradycyjnych instrumentach. Zajęcia są coraz bardziej popularne. Świadczy o tym wzrost ilości szkółek oraz chętnych, którzy do nich uczęszczają. Dziękuję instruktorom za codzienną pracę i za to, że przekazują cenną wiedzę o naszych tradycjach i kulturze. Co roku zwiększamy środki przeznaczane na szeroko pojętą kulturę, ochronę zabytków i rozwój Szkółek. To będzie procentowało w przyszłości. Budowa chodników i remonty dróg są bardzo ważne, ale równie ważne jest zachowanie naszej tożsamości i dziedzictwa kulturowego.

Opiekę nad Szkółkami sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu. W tym roku szkolnym będzie działać 78 Szkółek Ginących Zawodów w tym: 49 Szkółek Muzykowania Ludowego, 7 Szkółek Tańca i Śpiewu Regionalnego, 3 Szkółki Ceramiki, 3 Szkółki Bibułkarstwa, 2 Szkółki Haftu, 2 Szkółki Plastyczne, 2 Szkółki Malarskie, 2 Szkółki Wokalne, 1 Szkółka Rysunku na Szkle,  2 Szkółki Ikonopisarskie, 1 Szkółka Rzeźby, 1 Szkółka Grafiki, 1 Szkółka Gwary Ludowej, 1 Szkółka Kuchni Regionalnej, 1 Szkółka Szydełkowania.

Umowy wręczał dzisiaj starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Spotkanie prowadził Krzysztof Szewczyk – dyrektor PMDK w Starym Sączu.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony