Wysoka aktywność sądeczan w trosce o bezpieczeństwo. W 2022 roku nanieśli na KMZB ponad 4 tys. zgłoszeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się na Sądecczyźnie niesłabnącą popularnością. Za pomocą tej interaktywnej platformy z roku na rok mieszkańcy regionu coraz chętniej dzielą się z policjantami spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2022 roku nanieśli na mapę łącznie 4115 zgłoszeń, z których 58,3% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie ich zamieszkania. Aplikacja pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Mieszkańcy Sądecczyzny chętnie korzystają z możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i dzielą się z sądecką Policją spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2022 roku nanieśli łącznie 4115 zgłoszeń, z których 58,3% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy. Najczęstszymi zagrożeniami, jakie w ubiegłym roku zaznaczali na mapie mieszkańcy naszego regionu były: „przekraczanie dozwolonej prędkości” (1711 zgłoszeń, z czego potwierdziło się 63,4%), „niewłaściwa infrastruktura drogowa” (761 zgłoszenia – 53,4% potwierdzonych) i „nieprawidłowe parkowanie” (534 zgłoszeń – 66,0% potwierdzonych). Z kolei do najczęściej potwierdzanych zgłoszeń w 2022 roku należą zgłoszenia z kategorii: „osoba bezdomna wymagająca pomocy” (100,0% potwierdzonych z 5 zgłoszeń), „dzikie wysypiska śmieci” (79,7% potwierdzonych z 78 zgłoszeń) oraz „nieprawidłowe parkowanie” (66,0% potwierdzonych z 534 zgłoszeń).

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od września 2016 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 15 848 zgłoszeń (do 31.12.2022).

Każdy z nas, dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia z 27 kategorii (np. „akty wandalizmu”, „spożywanie alkoholu w miejscach publicznych”, „przekraczanie dozwolonej prędkości”). Zgłoszenia są anonimowe, zatem nie trzeba podawać swoich danych.

Wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji (policjanci patrolują i sprawdzają wskazane miejsca), a po ich potwierdzeniu podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych zjawisk. Zatem wymiernym efektem naniesionych na mapę zagrożeń jest obecność policjantów w miejscach, w których oczekuje tego społeczeństwo.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony