Promocja wydawnictwa “Z rękopisu Rudolfa Józefowskiego” –wieczór wspomnień i muzyki

W niedzielę (10 grudnia) w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna odbył się niezwykły wieczór, promocja wydawnictwa “Z rękopisu Rudolfa Józefowskiego”. Jest to dzieło znakomitego muzyka, nauczyciela, gawędziarza i zbieracza. Efektem to jest to dzieło, które obejmuje słynny zbiór Rudolfa Józefowskiego składający się z części muzycznej z zapisami nutowymi melodii w układzie na instrumenty, a także części tekstowej, zawierającej zwrotki słowne.

Dyrektor MCK Sokół Nowy Sącz, dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek oraz inni opowiadali o Rudolfie Józefowskim, jego pracy i życiu.

– O wydanie to dzieła zabiegałem od dawna – mówił syn Andrzej, również muzyk – Ojciec całymi dniami, godzinami, przez wiele lat zbierał muzykę z naszego regionu. Zapisywał by to wszystko nie zginęło, bo to jest nasza kultura. Cóż można powiedzieć o moim ojcu. Był niewątpliwie wesołym człowiekiem. W latach młodości uczestniczył wraz z przyjaciółmi, niewielka grupa (p. a. Romulad Groszek, Roman Jasiewicz i inni) w słynnych spotkaniach opowieści obscenicznych. Ale jego żywiołem poza opowiadaniem dowcipów był folklor. Bardzo się cieszę, że to wydawnictwo powstało. Dziękuję wszystkim za pracę przy nim.

– Miałem to szczęście wiele lat znać Rudolfa Józefowskiego. Chwile, wieczory spędzane z nim to była jedna wielka przyjemność. Pogaduchy zawsze trwały godzinami. Kiedy odwiedziłem go w szpitalu, kilka tygodni przed jego odejściem, jakież było moje zdziwienie widząc iż w łóżku szpitalnym , mimo iż czuł się źle wciąż słuchał i spisywał muzykę. Jestem pewny, że w tym dziele, te ostatnie nuty też są. Pracował do końca, mimo bólu, ale z uśmiechem – autor.

Opowieści o Rudolfie, zwanym Rudkiem trwały długo, a przerywane były muzyką w wykonaniu kapel ludowych.

A jeśli chodzi o samo dzieło, to wprowadzenie stanowią dwa artykuły, pierwszy Michaliny Wojtas i Marty Koseckiej pt.: Rudolf Józefowski (1926-1997), drugi dr Bożeny Lewandowskiej pt. O Rękopisie Rudolfa Józefowskiego. Do wydawnictwa dołączono dwie płyty CD. Pierwsza z nich zawiera nagrania melodii w wykonaniu skrzypiec solo, zapisanych przez autora jako tzw. prymki. Na drugiej płycie znalazły się archiwalne nagrania Kapeli Józefowskich pochodzące z archiwów: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Polskie Radio oraz Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polska Akademia Nauk.

“Z rękopisu Rudolfa Józefowskiego”

Redakcja, koncepcja: Kamil Basta, Monika Kurzeja

Teksty: Michalina Wojtas, Marta Kosecka, dr Bożena Lewandowska

Edycja nut: Małgorzata Łukasik-Kogut

Edycja tekstów gwarowych: Monika Kurzeja

Konsultacja i korekta merytoryczna nut: Jadwiga Adamczyk

Korekta merytoryczna tekstów gwarowych: prof. dr hab. Józef Kąś, Monika Kurzeja

Korekta tekstów: Maria Marcinowska

Wybór utworów archiwalnych na płytę CD: Jadwiga Adamczyk, Aleksander Smaga

Wykonawcy utworów na płycie CD: Marta Kosecka, Małgorzata Łukasik-Kogut, Jakub Sromek

Nagranie: Maksymilian Zięba

Mastering: Firma GŁOŚNIEJ Maksymilian Zięba

Koordynacja wydawnictwa: Teresa Ortyl

Projekt okładki: Michał Załuski

Projekt graficzny: Anna Tosiek

Wydawnictwo powstało w ramach zadania Z rękopisu Rudolfa Józefowskiego – muzyka ludowa Sądecczyzny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wydawnictwo wydało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony