Protest przed nowosądeckim ratuszem – „Wolne media” – sądeczanie przeciwko Lex TVN

Ponad 100 osób wzięło udział w proteście przeciwko ustawie medialnej nazywanej Lex TVN. Najczęściej wykrzykiwanym hasłem było „wolne media”. Na płycie rynku byli przede wszystkim ludzie, którzy przeżyli PRL, czas kiedy wolności słowa nie było, niestety młodych sądeczan pojawiło się jak na lekarstwo.

Rozpoczynając protest Edward Ucherski powiedział – Patrząc na to wszystko, można się zastanawiać czy ustawa i kłopoty z przedłużeniem koncesji nie są próbą nacisku na właścicieli TVN, by ponownie rozważyli, czy aktywów stacji najbardziej drażniących władzę – konkretnie TVN 24 – nie byłoby jednak rozsądniej sprzedać jakieś spółce skarby państwa…Gdyby władzy faktycznie udało się „wyłączy” TVN 24, byłaby to fatalna wiadomość dla wolności słowa w Polsce…Zagranie PiS jest wprost wzięte z podręcznika współczesnych autokracji, takich jak Putinowska Rosja…Ten projekt to kolejny dowód, jak bardzo autorytarny światopogląd ma rządząca partia.

– Bez dostępu do informacji nie ma demokracji – mówiła Anna Majka. – Bez wolnych mediów będziemy karmieni kłamstwami tak jak to robi reżimowa telewizja. Projektowane zmiany ustawy medialnej to rażący przejaw instrumentalizacji prawa dla rezliazacji interesów partyjnych i niezgodny z gwarancją swobody wypowiedzi naśladujący rozwiązanie z Rosji…Dlatego dopóki jeszcze „W zielone gramy, jeszcze nie umieramy, jeszcze wzrok się pali, jeszcze się nam pokłonią ci co palcem wygrażali, my możemy być w kłopocie ale na rozpaczy dnie, jeszcze długo nie” – pisał Wojciech Młynarski. My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania o rozpowszechniania informacji ”w trosce o byt i przyszłość Ojczyzny”- stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska.

Wszyscy występujący podczas protestu uczestnicy podkreślali jak ważna jest wolność mediów dla Polski, dla Polaków.

One thought on “Protest przed nowosądeckim ratuszem – „Wolne media” – sądeczanie przeciwko Lex TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony