Przed nami XV Zlot Zabytkowych Pojazdów

Syreny, warszawy, fiaty, ale także volkswageny czy mustangi już na początku sierpnia zagoszczą w oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – Miasteczku Galicyjskim. Pojawią się też na ulicach Nowego Sącza i na deptaku w Krynicy-Zdroju. Przed nami XV Zlot Zabytkowych Pojazdów.

– Już za niespełna miesiąc – 5 i 6 sierpnia – zapraszamy miłośników motoryzacji, zwłaszcza zabytkowych samochodów, do udziału w naszym XV Zlocie Zabytkowych Pojazdów. W sobotę zaczniemy rajd w Krynicy-Zdroju, razem z Ośrodkiem Słotwiny Arena. W niedzielę, 6 sierpnia, pojazdy zagoszczą w Miasteczku Galicyjskim . Oczywiście przewidziany jest tradycyjny, barwny korowód samochodów ulicami Nowego Sącza – mówi Małgorzata Łukasik-Kogut, kierownik Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

– Program Zlotu jak zawsze jest ciekawy. W sobotę 5 sierpnia startujemy z Miasteczka Galicyjskiego i jedziemy do Krynicy, będzie to forma rajdu – im dłużej będziemy jechać, tym dłużej będziemy się prezentować. Którędy dokładnie pojedziemy? Tego na razie nie zdradzimy. Po rajdzie będziemy się prezentować na deptaku w Krynicy – Zdroju – wyjaśnia Marek Limanówka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Galicya” a jednocześnie komandor rajdu. Każdy uczestnik zlotu otrzyma roadbook, według którego będzie musiał poruszać się na trasie.

– Chcemy chronić dziedzictwo oraz pielęgnować tradycję i kulturę techniczną, związaną z działalnością inżynierów, którzy tworzyli te piękne pojazdy. Wspaniały jest nie tylko ich wygląd zewnętrzny ale także wszystko to, co kryje się pod maską. Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Galicya, które uczestniczy w tym festiwalu zabytkowych samochodów – mówi dyrektor Muzeum okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek.

Jakie pojazdy będzie można podziwiać?

– Zobaczymy perełki naszej rodzimej, polskiej motoryzacji, od warszaw po syrenki, fiaty, polonezy. Będzie także mnóstwo niemieckiej motoryzacji – mercedesy, volkswageny, dużo aut zza oceanu, mustangi, pontiaci. Będzie można się przekonać jak wyglądała motoryzacja w USA w latach 60. XX. Zaprezentowane zostaną także auta włoskie, angielskie, szwedzkie – podkreśla Paweł Tokarz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Galicya”.

To wyjątkowe wydarzenie motoryzacyjne realizowane jest przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Stowarzyszeniem Miłośników Pojazdów Zabytkowych GALICYA. Imprezie towarzyszyć będą konkursy sprawnościowe i tematyczne dla uczestników zlotu i publiczności. Szczegółowy program wydarzenia będzie podany już wkrótce!
Źródło: Agnieszka Małecka, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony