Przed wielkim finałem

Choć dziś, w czwartek, 2 września, w programie XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari nie było zaplanowanych przesłuchań konkursowych, budynek Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu brzmiał muzyką przez cały dzień. Ten dzień bowiem jest przeznaczony zawsze na próby finalistów.

Zgodnie z wieloletnią tradycją także tego dnia przedstawiciele jury, w tym przewodnicząca i dyrektor artystyczna Małgorzata Walewska odwiedzają Stary Sącz, by złożyć kwiaty przy domu Ady Sari, pod tablicą upamiętniającą patronkę Konkursu. I tak było dziś, a jurorom towarzyszyli m.in. Andrzej Zarych, dyrektor MCK SOKÓŁ, Liliana Olech, kierownik biura organizacyjnego Konkursu i dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ oraz – w imieniu gospodarzy – Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza i Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.

Goście odwiedzili także Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu, gdzie znajduje się salonik Ady Sari. Tam zwiedzający mieli okazję zobaczyć zdjęcia i pamiątki po artystce, obejrzeć jej korespondencję oraz testament, przejrzeć się w jej słynnym lustrze, ale przede wszystkim posłuchać jej nagrania: arii Rozyny „Una voce poco fa” z pierwszego aktu opery „Cyrulik Sewilski” Rossiniego, co zrobiło ogromne wrażenie na słuchających.

Przypomnijmy, zmarła w 1968 roku Ada Sari (naprawdę nazywała się Jadwiga Szayer), patronka Konkursu związana była ze Starym Sączem, gdzie jej ojciec przez wiele lat był burmistrzem. Jej kariera sceniczna, która zaczęła się w 1909 roku wiodła przez teatry m.in.: Rzymu, Mediolanu, Neapolu, Petersburgu, Kijowa, Lwowa, Krakowa, Wiednia, Warszawy, Nowego Jorku. Zdobyła światową sławę, śpiewając pod dyrekcją największych dyrygentów tamtych czasów, takich jak: Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni i Arturo Toscanini. Była także niezwykłym pedagogiem, przenosząc na polski grunt włoską szkołę śpiewu. Jej uczennicami były słynne polskie śpiewaczki, m.in.: Halina Mickiewiczówna, Bogna Sokorska, Maria Fołtyn, Barbara Nieman, Zdzisława Donat i Urszula Trawińska.

Jutro wielki dzień. W piątek, 3 września odbędzie się finał XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. O zwycięstwo będzie walczyło 13 śpiewaków, w tym 11 Polaków i po jednej artystce z Gruzji i Ukrainy.

Finał rozpocznie się o godz. 18:00 w sali im. Lucjana Lipińskiego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu przy udziale publiczności. Ponadto będzie on transmitowany na kanale YouTube Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, organizatora Konkursu oraz na stronie www.adasari.pl.

Zapraszamy!

źródło/fot.: biuro prasowe konkursu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony