Przekazanie kolejnych pociągów Impuls 2 dla Małopolski z Newag

W Nowym Sączu uroczyście przekazano dwa nowe pociągi Impuls 2 z fabryki Newag dla Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Witold Kozłowski, radni województwa Marta Mordarska, Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń, przedstawiciele kolei oraz producenta. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i z Funduszu Kolejowego.

– Dzisiaj symbolicznie podsumowujemy realizację przez nowosądecką firmę NEWAG dużego zamówienia – 9 składów osobowych – na kwotę 245 mln zł – powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski. – Te pociągi już jeżdżą po torach Małopolski. Dzisiaj jest czas aby w sposób oficjalny podziękować prezesowi NEWAG za sprawną realizację tego dużego kontraktu. Dziękujemy też za produkt, czyli pociągi, które nie tylko w naszej ocenie, ale przede wszystkim pasażerów, są najwyższej klasy. To nowoczesne, a nawet super nowoczesne, piękne, wygodne pojazdy. Pozwalają komfortowo podróżować rodzinom, ale również pasażerom z rowerami, z dużymi i ciężkimi bagażami, osobom z problemami ruchowymi. To są pociągi służące każdemu. Jako władze wojewódzkie staramy się rozwijać transport kolejowy, kupując nowoczesne pociągi, na tyle na ile pozwalają możliwości oraz zwiększając ich częstotliwość na trasach. Chcemy, aby poprzez kolej, stwarzając komfortowe warunki podróżowania, zachęcić ludzi do zostawiania samochodów w garażach, by przesiedli się do pociągów. Dzięki temu wpłyniemy na zmniejszenie emisji trujących spalin. To są nasze działania proekologiczne.

– Z tych 9 pojazdów, 5 zaczyna służbę w przewozach regionalnych – – dodał dyrektor Zakładu PolRegio Andrzej Siemiński. – Teraz wyjadą z Nowego Sącza, ale tu wrócą, bo są przeznaczone do obsługi tras w Dolinie Popradu jak np. „Nikifor”. Oczywiście cieszy fakt, że pozyskaliśmy ten tabor, ale nasze ambicje są większe, i liczymy na wsparcie marszałka. Nasza spółka w marcu ogłosi przetarg na 80 pojazdów, cztero i pięcioczłonowych. Mam nadzieję, że NEWAG będzie się starał o ten kontrakt, bo to firma solidna.

– Uzyskanie nowych, nowoczesnych pociągów umożliwia nam rozwój szybkiej kolei aglomeracyjnej – stwierdził prezes Kolei Małopolskich Tomasz Warchoł. – To będziemy mogli sprawdzić już w niedzielę na nowych trasach w Skawinie, Oświęcimiu, Tarnowie, gdzie te składy będą również eksploatowane. Warto podkreślić bardzo dobrą współpracę przy tym projekcie z Urzędem Marszałkowskim, z ekspertami z Politechniki Krakowskiej i oczywiście z NEWAG. Łącznie eksploatujemy już 17 pojazdów nowosądeckiej firmy, a cieszą się bardzo dobrą opinią pracowników i oczywiście pasażerów.

– Bardzo dziękuję za zaufanie naszej firmie – prezes NEWAG Nowy Sącz Zbigniew Konieczek – Jestem dumny, że 28 pojazdów, bo tyle zamówił Urząd Marszałkowski Małopolski zostało już dostarczonych i jeździ.

Na przełomie listopada i grudnia zakończył się dwuletni kontrakt z nowosądeckim producentem pojazdów NEWAG S.A. na zakup dziewięciu Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych wraz z pięcioletnim serwisem o wartości ponad 245 mln zł, w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w wysokości ponad 169 mln zł. Projekt jest również współfinansowany z Funduszu Kolejowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony